0

Kıkırdak Nedir?

kıkırdağın yapısıBu yazımızda sizlere, öncelikli olarak kıkırdak nedir sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Sonrasında ise, kıkırdağın yapısı kısaca anlatılarak, kıkırdağın önemi, ve kıkırdağın görevleri hakkında bilgi sahibi olmanız olanaklı hale getirilecektir. Dilerseniz zaman kaybetmeden, kıkırdak nedir sorusunun yanıtları ile birlikte, kıkırdağın yapısını, ve kıkırdağın önemini anlatmaya başlayalım:
Kıkırdak nedir? Bir bebek anne karnında iken; yani henüz doğum gerçekleşmeden önce oluşur. Sonrasında ise bir takım mineraller ile bir araya gelir, ve ardından da sertleşip kemik halini alır. Kıkırdak nedir sorusunun yanıtını daha basit bir şekilde vermek istersek, kemiklerin oluşmadan önceki mineralsiz hali şeklinde açıklayabiliriz.

Kıkırdak nedir sorusunun yanıtları arasında ilk olarak belirtmiş olduğumuz gibi doğumdan önce oluşumu başlayan kıkırdak yapı, doğum sonrasında farklı yaş gruplarına göre farklı bölgelerde bulunabilmektedir. Örneğin yetişkin bir insanda bulunan kıkırdak, yemek borusunda, soluk borusunda, kaburgaların ucunda; ve de uzun kemiklerin baş kısmında yer almaktadır.
Kıkırdağın yapısı: Kıkırdağın yapısı, kaygan, esnek, aynı zamanda da yumuşaktır. Bu noktada kıkırdağın görevleri arasında, kemik aşınmasını önlemek; ve bununla birlikte kemiklerin rahat hareket etmesini olanaklı hale getirmek gibi unsurlardan söz etmek gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.