0

Oynar Eklemlerin Özellikleri

oynar eklemlerin özellikleriBu yazımızda sizlere oynar eklemler ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Oynar eklemler nelerdir sorusunun yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilecek olmanızın yanında, oynar eklemlerin özellikleri ile birlikte, oynar eklemler vücudumuzun hangi bölümlerinde bulunur sorularının yanıtlarını da yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde önce, oynar eklemler nedir sorusunun yanıtını alalım, ve oynar eklemleri tanımaya başlayalım:
Oynar eklemler nedir? Oynar eklemlerin hareket etmeleri durumu söz konusudur. Bunun yanında, kolay hareket ettiğini, ve hareketlerinin çok yönlü olarak gerçekleştirildiğini de belirtmeyi unutmamalıyız. Oynar eklemler nelerdir derseniz, bacak eklemlerini, ve kol eklemlerini, oynar eklemler arasında belirtmemiz gerekir.

Oynar eklemlerin özelliklerine bakmak istersek: Oynar eklemlerin özellikleri arasında yer alan ilk unsur, kemiklerin birbirleri ile birleştikleri noktalarda, bir kemiğin uç kısmının çukur iken, diğer kemiğin uç kısmının da o çukura uygun bir tümsek şeklinde olduğunu belirtmeliyiz. Bu şekillerin ise, düzgün ve de yumuşak olan kıkırdak ile kaplı olduğunu belirtmemiz gerekir. Oynar kemiklerin özellikleri arasında yer alan diğer bir unsur ise, oynar eklemlerin, kemiklerin aşınmasını önleme özelliğidir. Oynar eklemlerin özellikleri arasında yer alan bu unsur, hem kıkırdak sayesinde gerçekleşir; hem de eklemlerin içerisinde eklem sıvısı bulunmaktadır; ve bu eklem sıvısının da kemiklerin aşınmasını önlediğini belirtmemiz gerekmektedir. Oynar eklemleri oluşturan kemiklerin, birbirlerine bağlanmaları için eklem bağlarının kullanıldığını belirtmemiz gerekmektedir.
Oynar eklemlerin vücudumuzda bulunduğu yerler: eller, kollar, kalça, dizler, ayak… Oynar kemiklerin vücudumuzda bulunduğu yerlere daha farklı örnekler de verebilmemiz mümkündür.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.