6

Uzun Kemiğin Yapısı Ve Uzun Kemiğin Görevleri

uzun kemiğin yapısında neler bulunurBu yazımızda sizlere uzun kemikler ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Uzun kemiğin yapısı, uzun kemiğin özellikleri; ve uzun kemiğin görevlerini yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman kaybı yaşamadan, uzun kemikler ile ilgili bilgilerimizi edinmeye başlayalım: Soralım: uzun kemiğin yapısında neler bulunur?
Uzun kemiğin yapısında neler bulunur? Uzun kemiğin yapısına bakarken öncelikle, uzun kemiklerin kemik yapısının sağlam olan bir kemik zarı ile kaplı olduklarını belirtmemiz gerekmektedir. Bu kemik zarına periost adı verilmektedir. Uzun kemiğin yapısında, kemik zarı içerisinde kemik yapıcı hücrelerin yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Uzun kemiğin yapısını anlatmaya devam ederken, kemik zarının altında yer alan sert kemik dokudan da söz etmeyi unutmamamız gerekmektedir. Süngerimsi kemik doku ise, sert kemik dokunun altında yer almaktadır. Uzun kemiğin yapısında neler bulunur sorusunun yanıtlarını aktarmaya devam ederken, süngerimsi kemik dokunun içerisinde yer alan kırmızı ilikten söz etmeyi de unutmamamız gerekmektedir. Sarı ilik de uzun kemiğin yapısı içerisinde yer alan başka bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzun kemiğin yapısı dahilinde bulunan faktörler, uzun kemiğin görevleri; ve uzun kemiğin özelliklerini belirlemektedir. Buna göre, uzun kemiğin görevleri, ve uzun kemiğin özelliklerine de bakalım:
Uzun kemiğin görevlerine baktığımızda, uzun kemiğin yapısında yer alan kemik zarının iki farklı işlevi gerçekleştirdiğini görüyoruz: kemiğin kalınlaşmasını sağlamak; ve kırılmalar ile çatlaklarda kemikleri koruyarak onarmak… Uzun kemiğin görevleri arasında yer alan bir diğer şey de, kemiğe oksijen, ve besin sağlanmasını olanaklı hale getirmektir. Bunun için gerekli vazife, sert kemik doku tarafından üstlenilmiş bulunulmaktadır. Uzun kemiğin görevlerinden bir diğeri ise kan hücrelerinin oluşmasına katkıda bulunmaktır, bunun için gerekli işlevler kırmızı ilik tarafından yerine getirilmektedir.
Uzun kemiğin özellikleri arasında, içeriğinde bulundurduğu minerallerden de söz etmek gerekmektedir. Fosfor, kalsiyum gibi bu mineraller, gerektiğinde kemiklere aktarılmak üzere uzun kemiklerde depolanır; ve zaman zaman da kan hücreleri ile gerçekleşen kan dolaşımı sayesinde, ihtiyacı olan diğer dokulara aktarılır.

Incoming search terms:

  • uzun kemik kısımları görevi
  • uzun kemiğin yapısı

admin

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.