0

Adet Döneminde Tampon Kullanımı

Adet döneminde tampon kullanımı ile ilgili pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Adet döneminde tampon kullanmak, adet kanamasını keser şeklinde bir yanlış inanış bulunmaktadır. Öncelikle bu yazımızda, adet döneminde tampon kullanmak ile ilgili yanlış bilgiyi ortadan kaldırmaya çalışacağız; sonrasında ise adet döneminde tampon kullanımını genç kızlar için değerlendireceğiz:
Adet döneminde tampon kullanmak adet kanamasını keser yönündeki inanış yanlıştır, çünkü, adet döneminde tampon kullanmak, bölgeye sünger koymaktan ibarettir. Bu sünger, adet kanamasını içine çekecektir. Adet döneminde tampon kullanımı sırasında tamponun dolması sonucunda, adet kanaması dışarı taşar. Ancak, adet döneminde tampon kullanımı, adet döneminde tampon nasıl kullanılır sorusunun doğru yanıtı bilindiğinde, ne adet kanamasını keser; ne de adet kanamasının dışarı taşmasına neden olur.

Adet döneminde tampon kullanmak genç kızlar için de mümkündür. İlk kez adet kanaması gerçekleşen bir genç kız bile adet döneminde tampon kullanımı gerçekleştirebilir. Bunun için herhangi bir sakıncanın bulunmamasının nedeni, adet döneminde, kızlık zarında bir küçük deliğin açılıyor olmasıdır. Tek dikkat edilmesi gereken, adet döneminde tampon nasıl kullanılır sorusunun doğru yanıtını bilmektir. Bunun için, adet döneminde tampon kullanımının ilk seferinde bir jinekologdan yardım alınabilir. Kızlık zarını zedelememek adına, adet kanamasının hafif olduğu zamanlarda, mini tampon, ya da normal boy tamponlardan yararlanılabilir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.