0

Adet Kanaması Neden Uzun Sürer?

adet kanaması neden uzun sürerBu yazımızda sizlere, adet kanaması neden uzun sürer; ve adet kanaması neden çok olur sorularının yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de adet kanaması neden uzun sürer, ya da adet kanaması neden çok olur şeklindeki soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, öncelikle adet kanaması ile ilgili kısa şekilde sizleri bilgilendirelim:
Normalde adet kanaması kadınlarda, 28 günde bir süregelen döngülerle tekrarlanmaktadır. Bunun yanında adet kanaması maksimum beş gün sürer. Gerçekleşen adet kanamasının ortalama bir fincan olması gerekmektedir. Ancak, tüm kadınlarda bu bilgilerin değişiklik gösterebilme ihtimalinin bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Adet kanaması neden uzun sürer; ya da adet kanaması neden çok olur sorusunun yanıtlarına bakmak istersek, polipler, myomlar, hormonal dengesizlikler, yumurtalıkların iyi çalışmaması, yumurtalık kistleri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, yapılan düşükler, rahim içerisinde bulunan spiral, ve benzeri materyaller, kullanılan bir takım ilaçlar, kan bozuklukları gibi farklı başka problemler… Ve tüm bunların yanında farklı pek çok neden, adet kanaması neden uzun sürer; ya da adet kanaması neden çok olur şeklindeki soruların yanıtlarını kadınlara sordurmaktadır.
Adet kanaması neden uzun sürer, ya da adet kanaması neden çok olur şeklindeki soruların yanıtları arasında özellikle yer alan kişiler, yaşı 18’e kadar olan genç kızlar, menopoz dönemine yakın olan 40 yaş üzerindeki kadınlar; bir de, kalıtsal bir kanama rahatsızlığı bulunan kadınlardır. Bu kişilerde, adet kanamasının uzun sürmesi durumu muhtemeldir.
Adet kanaması neden uzun sürer diyen kadınların bu sorunun yanıtını, kadın sağlığı ile ilgili bir uzmandan almaları önerilmekle birlikte, düzenli bir birlikteliği olan her kadının zaten senede bir sefer rutin kontrolden geçmesi gerekmektedir. Ancak adet kanamasında bir problem olduğunu hisseden kadının da bir senelik zaman dilimini beklemeden doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir.
Adet kanaması normalden fazla olan, ya da uzun süren kadınlarda kansızlık problemi kendisini gösterebileceği gibi, bunun yanında, kullanılan pedin sekiz saatten fazla kalması halinde önemli enfeksiyonlara da neden olabilir. Tansiyon düşüklüğü problemi ile karşı karşıya kalınabileceği gibi, kısırlığa dahi neden olabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Adet kanamasının uzun ya da fazla olması dolayısı ile doktora giden bir kişiye, ultrason ile muayene yöntemi uygulanabileceği gibi, renkli sıvı ile muayene, rahim içerisine alet ile bakma, smear testi… şeklinde çok çeşitli kontrol yöntemlerinin uygulanabileceğini belirtmemiz gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.