0

Dismenore Nedir?

Bu yazımızda sizlere, adet dönemindeki kadınların yaklaşık olarak %50’sinin karşı karşıya olduğu dismenore hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Dismenorenin farklı iki çeşidinden söz etmek mümkündür: sekonder dismenore; ve Primer dismenore… İsterseniz öncelikle, primer dismenoreyi; ve Sekonder dismenoreyi anlatalım:
Primer dismenore, herhangi bir nedene bağlı olmadan gelişmesine karşın, sekonder dismenore: bir pelvik bozukluk dolayısı ile ortaya çıkmaktadır, örnek vermek gerekirse çikolata kistlerinden söz edebiliriz. Primer dismenore, adetin iki ya da üç günü kendisini göstermektedir, ve primer dismenorenin belirtileri arasında baş ağrısı, kusma, yorgunluk, sırt ağrısı, diyare; ve baş dönmesi gibi durumlar sayılmaktadır… Primer dismenore, ve sekonder dismenoreyi bu şekilde anlattıktan sonra soralım: dismenore nedir? Dismenore nedir sorusunu sorup, sonra da dismenore nedir sorusunun yanıtını verelim:

Dismenore nedir? Adet döneminde, prostaglandin üretiminde bir artış meydana gelmektedir. Bu prostaglandin artışı dolayısı ile bir takım durumlar gözlemlenir; örneğin ağrı sinirlerinin hassasiyetinde bir artış meydana gelir. Rahimdeki gerilim, ve iskemi yükselir. Rahimde kasılmalar artmaya başlar… Tüm bu nedenlerden dolayı, rahimdeki kan akışında bir azalma görülür, bu durum ise, kasıkların ağrımasına neden olmaktadır.
Dismenore nedir sorusunun yanıtı olarak belirttiğimiz prostaglandin üretiminin baskılanmasına yönelik bir dismenore tedavisine yönelinmesi önerilmektedir. Adet sancıları genellikle kasıklarda meydana gelmektedir, ancak, ifade şekilleri adet öncesi, adet sırasında görülen ağrılar, ve adet sonrası ağrılar olarak belirtilmektedir.
Dismenore tedavisi hakkındaki bilgilerimize, sitemiz içerisindeki diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.