0

Erken Menopoz Kimlerde Ne Sıklıkta Görülür?

erken menopoz kimlerde görülürBu yazımızda sizlere erken menopoz ile ilgili bilgilerden söz ederek, erken menopoz kimlerde görülür, ve erken menopoza girmenin nedenleri gibi konulardan söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de erken menopoz hakkında bilgi edinerek, erken menopoz kimlerde görülür diyor, ve erken menopoza girmenin nedenlerini merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden erken menopoz hakkındaki bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…
Erken menopoz, yaşı 40 olmadan önceki kadınların menopoza girmesi durumu şeklinde tanımlanabilmektedir. Ergenlik döneminde dahi gözlemlenebileceği gibi, erken menopoz, adet kanaması hiç başlamamış olan çocuklarda dahi gözlemlenebilmektedir. Ülkemizde menopoz yaşı, dünya kriterlerinden üç sene daha geri olmakla birlikte, erken menopoz bulgularının Kıbrıs; ve Akdeniz bölgesinde daha sık gözlemlendiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Bununla birlikte, 40 yaşında, ya da sonrasındaki kadınlarda, erken menopozun görülme sıklığı daha fazladır. Erken menopoz kimlerde görülür dediğimiz zaman, yaşı 30’larda olan kadınların, 20’lerde olan kadınlardan daha sık erken menopoza girme durumlarının bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Erken menopoz kimlerde görülür? Daha çok, kilosu, ideal kilosunun altında, ya da üstünde olan kadınlarda görülme sıklığının arttığını belirtmemiz gerekmektedir. Bununla birlikte, adet döneminde problemler yaşayanlar, erken menopoz riski ile daha sık karşılaşmaktadırlar.
Erken menopoza girmenin nedenleri: Ailede erken menopoz problemi daha önce gözlemlendi ise, ya da kadının sık yumurtalık ameliyatı geçirmiş olması durumunda erken menopoz durumu ortaya çıkabilmektedir. Enzim eksiklikleri, ya da kromozomal hastalıklar, kanser tedavisi sırasında radyoterapi, ya da kemoterapi almış olmak, paratiroid, ve tiroid ile ilgili bazı hastalıklar, otoimmum hastalıklar, ya da kişide var olan bazı enfeksiyonlar, vitiligo, diyabet, romatizmal artrit, böbreküstü bezi hastalıkları, lüpüs, trombositoperik purpura, epilepsi… Erken menopoza girmenin nedenleri arasında bazı meslek grupları da yer almaktadır. Örneğin bayan kuaförlerinde bu risk bulunmaktadır. içeriğinde kimyasal madde bulunan kozmetik ürün satanlar, solvent kullanımı gerçekleştirerek resim yapanlar; ya da boya işi ile uğraşanlar… erken menopoz riski ile karşı karşıyadırlar.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.