0

İdrar Kaçırma Neden Olur? İdrar Kaçırma Sebepleri

Bir önceki yazımızda sizlere, idrar kaçırma hastalığı hakkında bilgiler vermeye başlamıştık. Bu yazımızda da yine idrar kaçırma hastalığı hakkındaki bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bu yazımızda özellikle, idrar kaçırma neden olur, idrar kaçırma nedenleri; ve idrar kaçırma sebepleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Dilerseniz vakit kaybetmeden soralım: idrar kaçırma neden olur?
İdrar kaçırma neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan idrar kaçırma nedenleri, ve idrar kaçırma sebeplerinin ilki, hamile olmak, ya da doğum yapmış olmaktır. İdrar kaçırma nedenleri arasında eğer gebelik varsa, bu problemin, doğum sonrasındaki kısa bir müddetten sonra geçeceği bilinmelidir.

İdrar kaçırma sebepleri arasında yer alan doğum ise, normal doğum yapan kadınların karşılaştığı bir durum olmakla birlikte, özellikle bebeğin çıkmasının uzun sürdüğü; yani doğumun ikinci evresinin uzun sürdüğü durumlarda, idrar kaçırma hastalığının görülme sıklığının fazla olduğunun belirtilmesi gerekmektedir; ki bebek eğer iri ise, doğumun ikinci evresi muhtemelen uzun sürmektedir.
İdrar kaçırma neden olur sorusunun yanıtları arasındaki idrar kaçırma nedenlerinden bir diğeri ise sigara içmektir. İdrar kaçırma hastalığı riski, sigara içenlerde iki ya da üç kat daha fazladır. Bunun nedenine gelince, antiöstrojenik etkisinden dolayı sigara kullanımı sırasında, kallojen sentezinin azalması durumu söz konusu olmaktadır. Bu durum ise, kronik obstrüktif akciğer hastalığının meydana gelmesine; ve bundan dolayı da öksürüğün baş göstermesine sebebiyet vermektedir. Ve öksürüğün, idrar kaçırma neden olur sorusuna yanıt olarak verilebileceği unutulmamalıdır.
İdrar kaçırma neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan idrar kaçırma nedenlerinden bir diğeri de diyetlerdir. İdrar söktürücü içecekler olan kola, kahve, ya da çay gibi sıvıları çok tüketen kişilerde idrar kaçırma hastalığının oluşması riski artmaktadır.
İdrar kaçırma nedenleri arasında ilaçlardan da söz etmek gerekmektedir. Antidepresan bazı ilaçların, tansiyon ve kalp ilaçlarının bazılarının, ve sedatif ilaçların bir kaçının yan etkileri arasında idrar kaçırma hastalığından söz edilmektedir, idrar kaçırma sebepleri arasında bu nedenle bu ilaçların da sayılması gerekmektedir.
İdrar kaçırma neden olur sorusuna yanıt olarak, nörolojik, ve sistemik bir takım ilaçlardan da söz etmek gerekmektedir. Bu hastalıklar arasında idrar kaçırma nedenlerini ortaya çıkartanlardan bazıları: parkinson, diyabet, omurilik yaralanmaları, ve multipi sklerozdan söz edilebilir.
İdrar kaçırma nedenleri arasında, kronik kabızlıktan, ve obeziteden de söz etmek gerekmektedir. Karında görülen sürekli şişlikler; ve kabızlık dolayısı ile gerçekleştirilen sürekli ıkınma, taban kasları olarak belirtilen pelviste zayıflamaya neden olacağından dolayı idrar kaçırma nedenleri arasında yer almaktadır.
İdrar kaçırma neden olur sorusunun son yanıtı ise menopozdur. Menopoz dolayısı ile azalmakta olan östrojen hormonunun, dokuların farklılaşmasına neden olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bundan dolayı menopoz da idrar kaçırma nedenleri arasında sayılmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.