0

Kadınların Menopoza Girme Yaşı

kadınların menopoza girme yaşıBu yazımızda sizlere menopoza girme yaşı ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Kadınların menopoza girme yaşı ile ilgili olarak menopoza girme yaşı kaç, ya da menopoza girme yaşı nedir şeklindeki soruların yanıtlarını, menopoza girme yaşı ile ilgili hazırladığımız bu yazı içerisinde bulabileceğinizi belirterek, kadınların menopoza girme yaşı ile ilgili bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:
Menopoza girme yaşı kaç? Menopoza girme yaşı nedir? Kadınların menopoza girme yaşı genellikle 46 – 54 aralığında değişiklik göstermektedir. Menopoza girme yaşı kaç ya da menopoza girme yaşı nedir diyenlere, kesin bir yaş vermemiz gerekirse 49 diyebiliriz. Bu yaşın biraz altı, ya da biraz üstü menopoza girme yaşı olarak belirtilmektedir.

Menopoza girme yaşı zaman zaman düşebilmektedir de… Örneğin, hemen hemen her yüz kadından bir tanesi, henüz kırk yaşına gelmeden menopoza girebilir. Bununla birlikte, menopoza girme yaşının genellikle genetik olarak belirlendiği, sonradan herhangi bir faktöre bağlı olarak değişmeyeceği belirtilmelidir. Sadece sigara kullanımı, kadınlarda yumurta hücrelerinin ölümüne neden olacağı için menopoz yaşı bir ya da iki sene geriye gidebilmektedir, ve bu durum, gün içerisinde bir paketten fazla sigara içen kadınlar için geçerli bulunmaktadır.
Genel olarak kanıtlanmamış bulunmakla birlikte, kadınların menopoza girme yaşı ile ilgili bir takım gözlemlerde bulunulmuştur. Bunları sizlerle paylaşmak istersek, hiç doğum yapmamış bir kadın menopoza girme yaşı, olması gerekenden daha az olabilir. Kadınların menopoza girme yaşının, annelerinin menopoza girme yaşı ile çok yakın olduğu da gözlemlenmektedir. Menopoza girme yaşı, bozuk beslenme düzenine sahip olan kadınlarda, olması gerekenden daha azdır. Zayıf olan kadınların menopoza girme yaşı da az iken, alkol kullanımının fazla olması menopoza girme yaşını arttırıcı etki göstermektedir. Doğarken düşük kilolu doğan kadınların rahim gelişimlerinin geri kalabilmesi, yüksek yerlerde yaşamak, jinekolojik herhangi bir ameliyat geçirmek gibi etkenler de menopoza girme yaşı kaç, ya da menopoza girme yaşı nedir gibi soruların yanıtını düşürmeye yönelik etken nedenler olarak belirtilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.