0

Kemik Erimesi Belirtileri Ve Kemik Erimesi Tedavisi

Bu yazımızda sizlere, osteoporoz nedir, kemik erimesi nedir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. Osteoporoz, ve kemik erimesi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamayı hedeflediğimiz bu yazımızın ilerleyen aşamalarında, kemik erimesi tedavisi, ve osteoporoz tedavisi hakkındaki bilgilerimizi de sizlerle paylaşmaya çalışacağız.
Osteoporoz nedir sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz ki, osteoporoz, aslında, halk arasında kemik erimesi ile bilinen, bir modern çağ hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Kemik erimesinin gündeme gelmesindeki en önemli etken, yaşam süresinin uzaması olmuştur. Fakat, kemik erimesinin artış göstermesi sonucu da, kemik erimesi tedavisini daha olanaklı hale getirmiştir, çünkü kemik erimesinin görülme sıklığının artması ile doğru orantılı olarak, kemik erimesi erken teşhisi için geliştirilen yöntemlerde de artış yaşanmıştır, ve bunun sonucunda, kemik erimesini önleme yoluna gidilmesi daha kolay bir hal alır olmuştur.

Dilerseniz şimdi, kemik erimesi nedir; ya da osteoporoz nedir sorusunun yanıtını bir sefer daha, ve daha net bir şekilde alalım:
Kemik erimesi nedir? Osteoporoz nedir? Kemik yapısının bozulması ile birlikte, kemik ağırlığında meydana gelen azalma problemine, kemik erimesi, ya da osteoporoz adı verilmektedir. Kemik erimesi sonucunda, kemiklerin kırılganlığında bir artışın görüldüğünün de belirtilmesi gerekmektedir. Kemik erimesi nedir; ya da osteoporoz nedir sorusunun yanıtını daha canlı bir şekilde vermek istersek: kemiklerimzin de canlı, ve yaşayan bir yapısı olduğunu unutmamalıyız. Kemiklerimizde, yapım; ve yıkım durumları yaşanmaktadır. Yani kemik oluşumu ve gelişimi ile, kemik kaybından söz etmek gerekmektedir. Kişinin yaşı 30 ile 35 aralığına gelinceye kadar kemik yapımı devam eder, kemikler oluşur, gelişir, ve kemik ağırlığında bir artış gözlemlenir. Fakat bu yaşların sonrasında, kemiklerde yıkım durumu yaşanmaya başlanır, ve yıkım, yapımı geçer. Kemik erimesi durumu bu şekilde gündeme gelebilir; ve unutulmamalıdır ki, kemik erimesinin en yoğun yaşandığı dönem, menopoz sonrasındaki ilk bir kaç yıldır. Bunun öncesinde, ve sonrasında da gözlemlenebilen kemik erimesi ya da osteoporoz, sadece bu dönemde hız kazanması ile bilinen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kemik erimesi belirtileri, ve osteoporoz belirtilerine kısaca bakmak istersek: kemik erimesi belirtileri arasında ilk sırada boy kısalmasından söz etmek gerekmektedir. Osteoporoz belirtileri arasında, bel ağrısı, ve sırt ağrısının da gözlemlendiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Kemik erimesi belirtileri arasında kamburlaşmadan da söz etmek gerekmektedir. Bununla birlikte, osteoporoz beliretilerinin görüldüğü kişiler, buna belki de sevinmelidirler. Çünkü, kemik erimesi aslında sinsi bir hastalıktır, ve yaşanabilecek muhtemel kemik kırılmalarına kadar, osteoporoz belirtileri gözlemlenemeyebilir, ve bu durum da, kemik erimesinin erken teşhisini zor duruma soktuğundan, kemik erimesi tedavisi, ve osteoporoz tedavisi için geç kalınabilir. Kemik erimesinde gözlemlenen kemik kırılmalarının en sık rastlandığı yerler: ön kol, kalça, ve omurgadır. Omurgada yaşanan kemik kırılması, kişinin kamburlaşmasını, ve boyunun kısalmasını gündeme getirir. Kalça kırıklarının ise ölümle sonuçlandığı durumlardan söz edilebilir; ve bu oran %30 – %40 seviyelerine kadar ulaşabilmektedir.
Kemik erimesi nedir, osteoporoz nedir, kemik erimesi belirtileri, ve osteoporoz belirtilerinin sonrasında bu aşamaya geldiğimizde, şu soruyu sormamız gerekir: kemik erimesi kimlerde görülür? Dilerseniz, kemik erimesi kimlerde görülür sorusunun yanıtını, kemik erimesi riski taşıyan kişilerden bahsederek verelim:
Kemik erimesi kimlerde görülür? Kemik erimesi kimlerde görülür sorusunun yanıtını, kadınlar için şu şekilde verebiliriz: ailesinde kemik erimesi ya da osteoporoz problemi olan, küçük, ve narin yapılı kadınlar, kemik erimesi probleminin en sık görülebileceği kişilerdir. Kemik erimesi kimlerde görülür sorusunun yanıtları arasında, menopoza erken giren, ya da cerrahi menopoz zorunluluğu olan kişilerden de söz etmek gerekmektedir. Kemik erimesi kimlerde görülür sorusunun yanıtları arasında, alkol tüketimi ile, sigara, ve kafein tüketimini çok gerçekleştiren kişilerden de söz etmek gerekmektedir. Kemik erimesi kimlerde görülür sorusunun yanıtları arasında, yeterli oranda D vitamini ve kalsiyum alamayanlardan da bahsetmek gerekmektedir. Kemik erimesi kimlerde görülür sorusunun yanıtları arasında, fiziksel aktivitesini düşük şekilde gerçekleştiren, az hareket eden kişilerden de bahsetmek gerekirken, güneş ışığından yeterince faydalanamayan kişiler için de kemik erimesi riskinin bulunduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Yüksek oranda tuz tüketimi gerçekleştirenlerin de kemik erimesi riski söz konusu iken, uzun süreli epilepsi ve kortizon ilacı kullananlar ile, hipertiroidi problemi olan, diyabet problemi yaşayan kişilerin de, osteoporoz riski ile karşı karşıya olduklarının belirtilmesi önem taşımaktadır.
Kemik erimesi teşhisi, ya da osteoporoz teşhisi için, kişinin öncelikle ailesinde kemik problemi olup olmadığı ile ilgili hikayesi dinlenir, sonrasında da tıbbi muayenesi gerçekleştirilir. Daha sonra ise, kemik yoğunluğunun ölçülmesi için DEXA adı verilen ölçümler gerçekleştirilir, ve bu ölçümlerin sonucunda elde edilen sayısal değer, kemik erimesi teşhisini olanaklı hale getirir.
Kemik erimesi önlenebilir mi derseniz, kemik erimesi önlenebilir mi sorusunun yanıtı için şunu belirtmemiz gerekir ki, 30 ile 35 yaşlarına kadar doğru beslenmek, ve düzenli egzersiz yapmak, kemik ağırlığının maksimum düzeye çıkmasını olanaklı hale getirecektir. Kemik erimesi önlenebilir mi sorusunun yanıtı olarak belirtilen doğru beslenme için tüketilmesi gereken gıdalara bakacak olursak, brokoli, ve ıspanak gibi, koyu yeşil yapraklı sebzelerden, süt ve süt ürünlerinden, somon ve sardalya gibi yağlı balıklardan, tahıl gibi, içeriğindeki kalsiyum değeri yüksek olan besinlerden bol miktarda yararlanılması gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Kemik erimesi önlenebilir mi sorusunun bir diğer yanıtı olarak da, kemik erimesi kimlerde görülür sorusunun yanıtları arasında belirttiğimiz kafein, tuz, alkol, ya da sigara gibi, tüketilmemesi gereken şeylerden uzak durulması gerektiğini unutmamak önemlidir. Kemik erimesi önlenebilir mi sorusunun diğer bir yanıtı ise düzenli olarak egzersiz yapmaktır, düzenli yapılan egzersizlerin, kemiklerin dayanıklılığını arttırdığını kesinlikle unutmamak gerekmektedir. Kemik erimesini önlemek için yapılması gereken egzersizlerin her yaşa göre farklılık göstermekle birlikte, tempolu yürüyüş, ve dansın, egzersiz engeli olmayan herkes tarafından uygulanabileceği de bilinmelidir.
Kemik erimesi tedavisi ve osteoporoz tedavisinde bir takım ilaçlardan yararlanılmaktadır. Bu ilaçlar kemik erimesi tedavisinde, kemik erimesini azaltan bir etki gösterirken, bazı durumlarda da osteoporoz tedavisi için kullanılan ilaçlar, kemik kazanımını dahi olanaklı hale getirebilmektedir. Kemik erimesi tedavisi gören kişilerin, osteoporoz tedavisi sırasında, kaymayan ayakkabılar giymeye özen göstermeleri; ve evlerinin zeminini de kaymayan bir zemin haline getirmeleri, düşmelerini önlemek adına büyük önem taşımaktadır; ve dikkat edilmelidir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.