0

Lohusalık Depresyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

lohusalık depresyonu nedirBu yazımızda sizlere lohusalık depresyonu ile ilgili bilgilerden söz ederek, lohusalık depresyonu nedir, ve lohusalık depresyonu belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de lohusalık depresyonu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Lohusalık depresyonu nedir? Lohusalık depresyonu, doğum sonrasındaki bir kaç gün içerisinde, annenin kendisini mutsuz, huzursuz, çaresiz hissetmesi ile kendisini gösteren bir problem olup, eğer erken fark edilmez, ve doktor yardımı alınmazsa, sonrasında depresyona, daha sonra ise daha ileri boyutlara ulaşabilme riski bulunmaktadır.

Lohusalık depresyonu, doğumdan ortalama bir hafta ile üç hafta sonraki zaman aralığında kendisini gösterir. İlerleyen aşamalar ise, bir ya da iki ay sonrasında kendisini gösterir, bu nedenle, mutlaka erken teşhis edilmeli, ve buna göre tedbir alınmalıdır. Doğum yapan her yüz kadının ortalama seksen tanesinde gözlemlenebilen lohusalık depresyonu, geçici bir durumdur; sadece ortalama 16 kişide ilerleyerek ciddi problemlere neden olabilir.
Lohusalık depresyonu belirtileri nelerdir? Annenin kendini mutsuz hissetmesi, konular hakkında zor karar vermesi, günlük işlerini yapmakta zorlanması, beslenme düzeninde, ve uykusunda problemler yaşaması, sürekli ağlama hali, kendini kötü hissettiği için sürekli suçluluk duyması, bebeğine bakamamaktan korkması… lohusalık depresyonu belirtileri arasında yer almaktadır. Bir de ileri aşama belirtilerini gözden geçirelim: Lohusalık depresyonu belirtileri beş günden uzun sürüyorsa, anne sürekli bir sinir hali içerisinde ise, sürekli uyumak istiyorsa, kendini yalnız hissediyor, ve kişisel bakım adına herhangi bir şey yapmak istemiyorsa, bebeği ile gerektiği kadar ilgilenmiyorsa, ya da intiharı düşünüyorsa, lohusalık depresyonu belirtilerinin ilerlemiş olduğunu söyleyebiliriz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.