0

Mitral Kapak Yetmezliği Nedir?

Bu yazımızda sizlere, mitral kapak yetmezliği; ve Mitral kapak yetmezliği nedir konularında bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle, mitral kapak nedir sorusunun yanıtını verelim: Mitral kapak, kalpte, temiz kanın bulunduğu tarafta, üst odacık, ve alt odacık arasındaki kapak olarak bilinmelidir. Şimdi mitral kapak yetmezliği, ve mitral kapak yetmezliği nedir sorularının yanıtlarını verelim:
Mitral kapağın görevi, akciğerden kalbe gelen temiz kanın vücuda dağılması için açılmak, sonrasında da, temiz kanın kalbe dolması ile birlikte kapanarak, temiz kanın, vücuda gitmek için yönünü doğru bir şekilde bulmasına katkıda bulunmaktır. Temiz kanın vücuda yönlendirilmesi için kalp kasılırken, mitral kapak kapanmaktadır.

Kanın doğru yönde ilerlemesi, mitral kapak sayesinde gerçekleşmektedir.
Mitral kapak yetmezliği nedir sorusunun yanıtını ise şu şekilde verebiliriz: mitral kapak yetmezliğinde, açılıp kapanan iki kanatlı bir kapıya benzeyen mitral kapak yeterli sıklıkta açılıp kapanmamaktadır. Mitral kapak yetmezliğinde, temiz olup akciğerden kalbe gelen kan, mitral kapak açılmadığı için akciğere doğru geri gitmektedir. Mitral kapak yetmezliği mitral yetmezlik olarak da adlandırılmaktadır, ve mitral yetmezlik, kalp kapak hastalıkları arasında en sık karşılaşılanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Mitral kapak yetmezliği nedenleri; ve mitral kapak yetmezliği tedavisi ile ilgili diğer bilgilerimizi, bir sonraki yazımızda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.