0

Mitral Kapak Yetmezliği Tedavisinde Mandallama Yöntemi

Daha önceki yazılarımızda, mitral kapak yetmezliği hakkında bilgiler vererek, mitral kapak yetmezliği tedavisi, ve mitral kapak yetmezliği ameliyatından sizlere söz etmiş; mitral kapak yetmezliği tedavisinde, mitral kapak yetmezliği ameliyatının problemli olduğu durumlar hakkında bilgiler vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda da mitral kapak yetmezliği ameliyatının kolay olabilmesi için bulunan çözümden bahsetmeye çalışacağız.
Mitral kapak yetmezliği tedavisi için gerçekleştirilen mitral kapak yetmezliği ameliyatında genellikle, mitral kapak değiştirilmektedir. Mitral kapak hakkında daha önce verdiğimiz bilgilerimizde, onu, iki kanatlı bir oda kapısına benzetmiştik. Mitral kapakta meydana gelen mitral kapak yetmezliği problemi için geçrekleştirilen mitral kapak yetmezliği ameliyatında, mitral kapak değiştiriliyor; fakat mitral kapak ameliyatının problemli olduğu durumlar için, ünlü bir İtalyan kalp cerrahisinin bulduğu yöntem, mitral kapak yetmezliği ameliyatını kolaylaştırıyor. Mitral kapak yetmezliği ameliyatında mitral kapak değişimi yerine, iki kanadın birbirine yakınlaştırılması yöntemine başvuruluyor, bu yöntem, bir çeşit dikiş ile gerçekleştiriliyor.

Mitral kapak yetmezliği ameliyatı için gerçekleştirilmesi gereken yöntemin, açık kalp ameliyatlarında denenmesi durumu söz konusu olmuştur. Bu denemenin sonucunda, birbiri ile arasında mesafe kalan mitral kapakların orta noktada düğmelenmesi yöntemine başvurulmaktadır. Bu şekilde, mitral kpak yetmezliği tedavisi, ameliyatsız bir şekilde, MitraClip adı verilen bir yöntem ile uygulanmaya başlanmıştır. Mitral kapak yetmezliği tedavisi, mitral kapak yetmezliği ameliyatı gerçekleştirilmeden, MitraClip adı verilen cihaz ile gerçekleştiriliyorsa, bu yönteme mandallama yöntemi adı verilmektedir. Mandallama yöntemi denilmesinin amacı ise, mitral kapakların iki taraftan tutturulmasının, çarşafları, iki tarafından çamaşır mandali ile tutturur gibi tutturulmasına benzemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır
Mandallama yönteminde, mitral kapaklar arasında kalan açıklığın gerektiği şekilde kapanmayıp kan kaçırması nedeniyle mitral kapak yetmezliği ortaya çıktığında, mandal ile mitral kapakların tutturulması, ve kanın kaçmasını önlemesinden dolayı, 8 rakamına benzeyen bir şekil oluşturulmaktadır. Bu şekilde, mandallama yöntemi ile, mitral kapak yetmezliğindeki kanın kaçmasını önlemek hedef alınmaktadır. Mandallama yönteminde, mitral kapak yetmezliğine kesin çözüm bulunmamakla birlikte, akciğer; ve kalp üzerindeki yük oldukça azaltılmakta; ve bu sayede, mitral kapak yetmezliği olan hastanın durumu oldukça iyileşmektedir.
Mitral kapak yetmezliği tedavisinde mandallama yöntemi, 2011 yılından bu yana Amerikan Hastanesi’nde uygulanmaktadır. Gelişmeler umut vericidir. Mitral kapak yetmezliği tedavisinde kullanılan mandallama yöntemi, özellikle nefes almakta zorlanan kişilerin bu yüklerini hafifletmekte; ve uzun süreli olarak kalpteki bozulmaları önlemeyi hedeflemektedir. Pek çok dünya ülkesinde de mandallama yöntemi oldukça ilgi görerek uygulanan mitral kapak tedavisi tedavisi yöntemleri arasında yer almaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.