0

Mitral Kapak Yetmezliğinin Nedenleri

Bu yazımızda sizlere mitral yetmezlik; ve mitral yetmezliğin nedenleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Kalp kapak hastalıkları arasında yer alan mitral kapak yetmezliği; ve kalp kapak hastalıkları nedenleri arasında en çok bilinenlere baktığımızda, mitral kapak yetmezliği nedenleri arasında ilk olarak doğuştan meydana gelen kapak farklılıkları, yapısal eksiklikler; veya, sonradan meydana gelen kalp romatizması ile ortaya çıkan deformasyonlardan söz etmemiz gerekmektedir.
Kalp kapak hastalıklarının nedenlerine baktığımızda, yaşlanmanın da mitral kapak yetmezliği nedenleri arasında sayılabileceğini görüyoruz. Mitral kapak yetmezliği nedenleri arasında, kalp fonksiyonlarının işlevlerini kaybetmesi; ya da dejenerasyona uğraması, kalp kapak hastalıkları nedenleri arasında yer alan yaşlılığa bağlı olarak gelişebilmektedir. Kalp kapak hastalıkları arasında yer alan mitral kapak yetmezliği, ve mitral kapak yetmezliğinin nedenlerinden bir diğeri de, kalbe etki eden enfeksiyonlardır.

Mitral kapak yetmezliği nedenleri arasında, tüm dünyada en sık olarak karşılaşılan: mitral kapak prolapsus’tur. Mitral kapak prolapsusunu şu şekilde açıklayabiliriz: daha önceki yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi, mitral kapak bir çift kanatlı kapıya benzetilmektedir. Bu çift kanatlı kapının sert yapıda olması; ve tam olarak kapanabilmesi gerekmektedir. Mitral kapak prolapsus ise, doğuştan gelen bir mitral kapak farklılığı olup, bu problemde mitral kapak yumuşaktır, bir baydak gibi dalgalanır; ve tam olarak kapanmaz. Bu durumda, akciğerden gelen temiz kanın vücuda dağılımı sırasında, kanın, doğru yolu bulamaması gibi bir durum söz konusudur. Mitral kapak yetmezliğinin nedenleri arasında en sık karşılaşılan durum, mitral kapak prolapsustur…
Mitral yetmezliğin nedenleri arasında kalp romatizmasının sonrasında oluşan yapısal değişimden çok sık söz edilmez. Mitral kapak yetmezliğinin nedenleri arasında, kalp krizi; ya da dejenerasyon gibi nedenlerle, kalp kaslarının zayıflamasından söz etmek gerekmektedir. Kalp büyümesi de bu anlamda, mitral kapak yetmezliğinin nedenleri arasında sayılmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.