0

Bel Ağrısı Neden Olur? Bel Ağrısı Nasıl Önlenir?

Bel ağrısı neden olurBu yazımızda sizlere bel ağrısı ile ilgili bilgiler vererek, bel ağrısı neden olur, ve bel ağrısı nasıl önlenir sorularının yanıtlarını sizlere aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de bel ağrısı ile baş etmeye çalışıyor, ve bel ağrısı neden olur; ya da bel ağrısı nasıl önlenir diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, önce bel ağrısının nedenlerine; sonrasında da bel ağrısını önlemenin yollarına bakalım:
Bel ağrısı neden olur diyenlere ilk olarak, bel ağrısının nedenleri arasında yer alan, şaşıracakları bir unsurdan söz edeceğiz: duygusal, ya da ruhsal olarak yaşanan gerginlik… Sonrasında sigara içmek, belki daha önce hiç aklınıza gelmemiş de olsa bel ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Bel ağrısı neden olur sorusunun bir yanıtı da, halter gibi ağır sporlarla uğraşılıyor olmasıdır. Hamile olmak, ya da yatılan yatağın tahrip olması, ortasının çukur hale gelmiş olması da bel ağrısının nedenleri arasında sayılmaktadır. Duruş bozuklukları ile birlikte, bel kasları, ve karın kaslarının zayıf olması da bel ağrısına neden olurken, çok şişman olmak, ya da uzun süre araç kullanmak, yanlış eğilmek, ya da kalkmak, ağır kaldırmak, hareketsiz kalmaya neden olacak, büro işi gibi işlerde görev almak da bel ağrısının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.
Bel ağrısı nasıl önlenir? Bel ağrısını önlemenin yolları arasında ilk olarak, her gün düzenli şekilde yapılması gereken, bel kaslarını güçlendirici egzersizlerden söz etmemiz gerekmektedir. Yüzme gibi, bel kaslarını güçlendiren sporları aralıklı olarak yapmak, uzandığınız yerde dizlerinizi bükmek, ayakta dururken bacakları düz tutmamak… gibi unsurlar da bel ağrısını önlemenin yolları arasında yer almaktadır. Bel ağrısı nasıl önlenir sorusunun yanıtları sadece bunlarla sınırlı da değildir…
Otururken belin düz tutulması gerekmekle birlikte, bir destekle desteklenmesi de oldukça etkili bir yöntem olarak bel ağrısına önerilmektedir. Mümkün olduğunca ağır yük kaldırılmaması, kaldırılmasının gerekli olduğu zamanlarda ise, hem vücuda yakın tutulması; hem de vücut tarafından eşit olarak dağıtılacak şekilde tutulması gerekmektedir. Kaldırılacak eşya alınmadan önce yere çömelmek, sonrasında eşyayı alarak yavaşça doğrulmak gerekmektedir. Belin düz tutulması, ve hareketsiz kalınmaması da bel ağrısını önlemenin yolları arasında yer alan diğer unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.