0

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Sendromu Hakkında Bilgiler

fibromiyalji nedirÖzellikle kadınların başının sıklıkla derde girdiği fibromiyalji adındaki hastalık yazımızın konusu olmakla birlikte, fibromiyalji sendromu hakkındaki detaylı bilgileri yazımız içerisinde bulacağınızı belirtelim. Fibromiyalji nedir; ve fibromiyalji belirtileri nelerdir sorusunun yanıtlarını yazımız içerisinde alabileceksiniz. Dilerseniz zaman kaybetmeden, fibromiyalji sendromunu daha yakından tanımaya başlayalım…
Fibromiyalji nedir? Kronik bir ağzı durumu olarak tanımlanabilen fibromiyaljide, kas ağrısı yaygın olarak gözlemlenmektedir. Bunun yanında, yorgunluk, ve uyku uyuyamama halinin de bir arada görüldüğünün belirtilmesi gerekmektedir.

Fibromiyalji belirtileri: Vücudun iskelet sisteminde, özellikle kalçalar, omuzlar, boyun, ve sırt bölgesinde gözlemlenen ağrılar, kendini sürekli olarak yorgun hissetme hali, geceleri uyku uyuyamama, ya da uyurken uykunun kaçması sonrası uyanarak tekrar uyuyamama… fibromiyalji belirtileri arasında sık olarak gözlemlenmektedir. Kişiler aslında hareket etmekte zorluk yaşamazlar; ama var olan ağrılar dolayısı ile, yaşam kalitelerinin düştüğünü de belirtmemiz gerekmektedir.
Kadınlarda, erkeklerden ortalama 10 kat daha sık gözlemlenen fibromiyalji sendromunun, özellikle, yaşları 25 ile 55 arasında değişiklik gösteren kişilerde gözlemlendiğini belirtmeliyiz. Peki fibromiyalji nedenleri nelerdir? Fibromiyalji kimlerde görülür?
Fibromiyalji nedenleri: Aslında fibromiyalji nedenleri tam olarak belirlenebilmiş değildir, ama, depresyon hali, kaygı, ve stres durumlarının yüksek olduğu kişilerde daha sık görüldüğünü belirtmemiz yanlış olmayacaktır. Fibromiyalji sendromu yaşayan bir kişinin çevresindeki insanlardan çok fazla şey beklediklerini belirtmemiz yanlış olmayacaktır. Eğer bir fibromiyalji hastası iseniz, insanların sizin gibi olmasını, her şeyi saatinde yapmalarını, doğru, ve düzenli çalışmalarını istersiniz. Çok verici olduğunuz da bir gerçek olmakla birlikte, sadece bu nedenden dolayı dahi insanlar pek çok şeyi sizin yapacağınıza inandıklarından, kendileri sizden daha geri dururlar. Ancak, fibromiyalji sendromu sonrasında sizin de artık eskisi kadar gücünüz takatiniz kalmamıştır. Eşiniz dahil, tüm yakın çevrenizle problemler yaşayabilir, boşanmalara kadar varan sonuçlara katlanmak durumunda kalabilirsiniz. Ama, fibromiyalji nedenleri sadece psikolojik de değildir. Yoğun iş temposu, sürekli bilgisayar başında çalışmak gibi unsurların da fibromiyalji nedenleri arasında yer aldığı belirtilmelidir.
Eğer ki, sizin de vücudunuzdaki ağrılar üç aydan daha uzun süredir devam ediyor, doktora gittiğiniz halde herhangi bir soruna rastlanmıyorsa, radyoloji sonuçları, ve kan tahlillerinde herhangi bir problem yok ise, sizde de fibromiyalji sendromundan söz edilebilmektedir. Ancak burada, doktorunuzun kontrol etmesi gereken bir nokta vardır: vücudunuzda 18 hassas nokta mevcuttur. Bunlardan en az 11’ine bastırıldığında ağrı hissi yaşanıyorsa fibromiyaljiden söz edileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Bunun haricinde, herhangi bir tahlil, ya da röntgen çekimi gibi şeylerle fibromiyaljinin teşhis edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.