0

Astımda Beslenme Önerileri

Bu yazımızda sizlere, astım tedavisi için şifalı bitkilerden söz edeceğiz. Astımda beslenmenin önemine vurgu yapacağımız yazımız, özellikle bahar aylarında astım belirtileri artan kişiler için iyi bir alternatif niteliği taşıyacaktır. Astımda beslenmeden söz ederken, net bir şekilde bir besinden söz edemeyiz elbette, ancak, astım belirtilerini azaltması muhtemel bir takım astımda beslenme önerilerinden söz edebiliriz… İşte astım belirtilerini azaltmak adına astımda beslenme önerileri:
Astımda beslenme önerileri ile, astım belirtilerini en aza indirgemek adına, bol lifli gıdalarla beslenmeniz önerisinde bulunmamız gerekmektedir. Lifli gıdalarla beslenmek yerine işlenmiş gıdaları tercih edenlerde, astım belirtilerinin artış gösterdiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, astım tedavisi için şifalı bitkiler arasında yer alan sebzeler; ve meyvelerin bolca tüketilmesi önerilmektedir. Lifli gıdaların içeriklerinde yer alan vitamin, mineral, ve antioksidanlar sayesinde, akciğer daha rahat çalışmakta, ve astım belirtilerinde azalma meydana gelmektedir.

Astımda beslenme önerilerinde bulunulan kişilere, haftada en az iki sefer balık tüketmeleri belirtilmektedir. Balık tüketimi sayesinde, balığın içeriğinde yer alan Omega-3’ten faydalanılır, ve bu sayede, astım belirtilerini azaltmak adına, akciğer enflamasyonunun azaltılması hedeflenmektedir.
Astımda beslenme önerilerinden söz edilirken, içeriğinde E vitamini bulunan besinlerin bolca tüketilmesi önerilmektedir. Astım belirtilerini azaltmak adına, akciğerin daha sağlıklı çalışmasını olanaklı hale getirmek, ve bağışıklık sistemini güçlendirmek, astım tedavisi için şifalı bitkiler; ve özellikle de içeriğinde E vitamininin bolca bulunduğu tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller, soya, badem, bitkisel yağlar, yeşil yaprağı olan sebzeler, ayçekirdeği, avokado… gibi besinlerin bolca tüketilmesi, astımda beslenme önerileri için önem taşımaktadır.
Astımda beslenme önerilerinden söz ederken, astım tedavisi için şifalı bitkiler arasında yer alan magnezyum içeriği yüksek besinleri de beslenme listenize almanız gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Astım belirtilerinin görüldüğü kişilerde magnezyum eksikliği gözlemlenmektedir. Bu nedenle, astım tedavisi için şifalı bitkilerden söz ederken magnezyum içeriği yüksek olanların tercih edilmesi önerilmektedir. Astımda beslenme önerilerinden söz ederken, magnezyum eksikliğinin, akciğerin yetersiz çalışmasını, ve oksijen alımını zorlaştırdığını belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, astım tedavisi için şifalı bitkiler arasında yer alan muz, marul, taze fasülye, kereviz, ıspanak, badem, fıstık, salatalık… gibi besinleri, astımda beslenme önerileri listesinde bolca tüketmeniz belirtilmektedir.
Astım belirtilerini azaltmak isteyenlerin ideal kilolarında olması gerektiği de belirtilmektedir. Astım belirtileri, kilosu fazla olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Astım belirtilerinin, kilo verme ile azaldığı belirtilmektedir. Bu nedenle, ideal kilonuzu konumanız önerilmektedir.
Astımda beslenme önerilerinden bahsederken belirteceğimiz son nokta, tuzlu, ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmasının gerekliliğidir. Astım ilaçlarının ödem oluşumunu tetiklemesi, ve bunun yanında, tuzun, ve şekerin de fazla kullanım ile ödem oluşumunu tetiklemesi dolayısı ile, astım belirtilerinin artabileceği unutulmamalıdır…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.