0

Bademcik Ve Bademcik İltihaplanması

Bu yazımızda sizlere, bademcik iltihaplanması hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bademcik nedir derseniz, bademcik, ağızın arka tarafındaki, oval şekilli iki adet doku olarak tanımlanabilmektedir. Bağışıklığın önemli bir parçası niteliğinde olan bademcikler, vücudun etkin bir şekilde savunulması görevini üstlenmeleri ile bilinmektedirler. Bademcik iltihaplanması, tıp dilinde, tonsillit olarak adlandırılmaktadır. Ve bademcik iltihaplanmasının, bademciklerin şişmesi olduğunu söyleyebiliriz.
Bademciklerin görevlerine baktığımızda, ağızdan girmesi muhtemel mikroorganizmalae, enfeksiyon, ve bakterilere karşı, bir filtre görevi üstlendiklerini söyleyebiliriz. Bademcik iltihaplanmasında ise, bu durumda biraz sorun yaşanacaktır. Bademcik iltihaplanması nasıl geçer sorusunun yanıtını bilmez, ve bademcik iltihaplanması tedavisini doğru bir şekilde uygulamazsanız, bademcik iltihaplanması, yutak iltihabı olarak da adlandırılan faranjite dönüşebilecektir.

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin tekrar tekrar enfeksiyon alması, şişerek büyümesi durumudur. Bademcik iltihaplanmasında görülen bir diğer durum da bademcik taşıdır. Bademcik taşı, bademciklerde biriken yemek artıkları olarak nitelendirilmektedir; bademcik taşı da, bademciklerin şişmesine neden olan etki göstermektedir.
Bademcik iltihaplanması belirtilerine bakacak olursak, halsizlik bademcik iltihaplanması belirtileri arasında sayılmaktadır. Bademcik iltihaplanması belirtileri arasında eklem ağrılarından da söz edilmektedir. Bademcik iltihaplanması belirtilerinden bir diğerinin de baş ağrısı olduğu belirtilmelidir. Bademcik iltihaplanması belirtileri arasında sayılması gereken belki de en önemli faktör ise ateştir. Bademcik iltihaplanması belirtileri arasında boğazdaki kızarıklıktan söz etmek gerekirken, bademcik iltihaplanması belirtileri arasında boğaz ağrısından; ve yine bademcik iltihaplanması belirtileri arasında yutkunma zorluklarından da söz etmek gerekmektedir. Eğer bademcik iltihaplanmasının çok ağır olduğu durumlar söz konusu ise, bademcik iltihaplanması belirtileri arasında çene ağrısından, ve boğaz ağrısından da söz etmek gerekecektir.
Bebeklerdeki bademcik iltihaplanmasını ayırt etmek ise biraz güç bir durumdur. Bebeklerde bademcik iltihaplanmasının görüldüğü durumlarda, bebek yemek yemeyi reddedecek, iştahında bir azalma söz konusu olacaktır. Bebeklerde bademcik iltihaplanması durumunda da bademcik iltihaplanması belirtileri arasında yer alan halsizlikten söz edilir. Bebeklerde bademcik iltihaplanmasında gözlemlenen bir diğer bademcik iltihaplanması belirtisi de, bebeğin sürekli su içme isteğidir. Bu gibi belirtilerde mutlaka, bademcik iltihaplanması nasıl geçer sorusunun yanıtının bilinmesi gerekmektedir. Bademcik iltihaplanması tedavisine en kısa sürede başlanması gerekmektedir.
Bademcik iltihaplanmasının görüldüğü durumlarda, boğazı tahriş eden her tür yiyecek ve içecekten kaçınmak gerekmektedir. Baharat; ve çeşnili yiyecekler, ayran, ve yoğurt gibi ekşi gıdalar, kızartmalar; ve etli yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir. Bademcik iltihaplanması nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak verilen bademcik iltihaplanması tedavisi sırasında kesinlikle sigara, alkol, ve gazlı içeceklerin kullanımından uzak durulmalıdır. Aksi takdirde, bademcik iltihaplanması tedavisi için harcanacak olan süre artacaktır. Bademcik iltihaplanması sırasında meydana gelen balgamın rahat atılabilmesi için, ılık veya sıcak besinler tüketilmelidir. Bademcik iltihaplanması sırasında bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına antioksidan içeriği yüksek olan meyvelerin ve sebzelerin tüketilmesi de önem taşımaktadır. Bademcik iltihaplanması sırasında iyi bir şekilde dinlenmek, bolca uyumak gerekmektedir; ve bademcik iltihaplanması tedavisi sırasında, bulunulan ortama bir nemlendirici yerleştirilmesi de önem taşımaktadır. Toz ve polenlerden bademcik iltihaplanması sırasında uzak durulması gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.