0

Evde Öksürük Nasıl Geçer? Öksürük Nedir?

İlk olarak öksürük nedir sorusunun yanıtını vermemiz gerekmektedir. O halde sorup yanıtlayalım: Öksürük nedir? Öksürük, boğazın, ve solunum yollarının açık olabilmesi için gerçekleştirilen bir refleks hareketi olarak tanımlanmaktadır, ve unutulmamalıdır ki, öksürük, tek başına bir sağlık problemi değildir. Öksürüğün, bir takım sağlık sorunlarının belirtisi olabileceğini söylemek ise mümkündür.
Öksürük nedir sorusunun yanıtını sizlerle paylaştıktan sonra, belirtmeliyiz ki, öksürüğün gelişimine ortam hazırlayan, solunum yolları, ve boğazın tahriş olmasıdır. Öksürüğün, hangi hastalığın işareti olabileceğine, öksürüğün şiddeti, ve süresi ile birlikte, diğer belirtilere bakılarak karar verilmektedir. Bununla birlikte, eğer ki uzun süredir devam eden bir öksürük probleminiz var ise, doktora başvurmanız önemle tavsiye edilmektedir.

Öksürük tedavisinde genel olarak kullanılan öksürük şurubunun güçlü ilaçlar arasında yer aldığı unutulmamalıdır. Bu nedenle, özellikle emziren annelerde, ya da hamilelerde; veya bebekler ile çocuklarda kullanılması gereken öksürük tedavisi yöntemi, öksürük şurubu ile değil de, öksürüğü kesen bitkilerle gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır.
Öksürüğün bir hayati problem olmadığı bilinmelidir. Ancak, uzun süreli, sürekli, ve şiddetli gelişen öksürüklerin de, özellikle gece saatlerinde sıkıntı yaratacağı unutulmamalıdır. Bunun yanında, öksürük eğer sürekli ise yorgunluğa, bağışıklık sisteminde zayıflamaya, sinirliliğe; ya da bitkinliğe de neden olabilir. Bu problemlerden kurtulabilmek için gerçekleştirilecek öksürük tedavisinde, öksürüğü kesen bitkiler ile, evde öksürük tedavisi gerçekleştirip, evde öksürük tedavisinden yarar sağlamak olanaklıdır.
Öksürüğün nedenleri arasında, soğuk algınlığından söz edilebileceği gibi, sigaradan, ve dumandan da söz etmek gerekmektedir. Öksürüğün nedenleri arasında boğmacadan da söz edilebileceği gibi, öksürüğün nedenleri arasında zatürre, astım, ve bronşit de sayılmalıdır. Öksürük özellikle nefes almakta zorluğa da neden oluyorsa, öksürüğün nedenleri arasında, bronşit, astım, zatürre; ya da boğmacadan söz etmek gerekmektedir. Öksürük çeşitleri ise ikiye ayrılmaktadır: balgamlı öksürük, ve kuru öksürükten, öksürük çeşitlerini sayarken söz etmek gerekmektedir. Öksürük kesen şeyler ise genellikle balgam söktürmeye yönelik şeylerdir.
Öksürük nedir, ve öksürüğün nedenleri ile, kısaca öksürük hakkında bilgi aldıktan sonra, evde öksürük nasıl geçer sorusunun yanıtını vermeye çalışalım. Evde öksürük tedavisi, ve öksürüğü kesen bitkilerden sizlere söz ederek yazımıza devam edelim:
Evde öksürük nasıl geçer? Evde öksürük tedavisi için önerilen ilk yöntem: bir fincan üzüm suyuna karıştırılan bir çay kaşığı balın içilmesidir. Evde öksürük tedavisi için önerilen bir diğer yöntem ise, bir gece önceden suya ıslatılan yedi tane bademin, sabah ince kabuklarının soyularak, yirmi gram şeker, ve yirmi gram tereyağı ile birlikte dövülmesi, ve bir hamur elde edilerek bu hamurun da sabah ve akşam saatlerinde yenilmesi şeklindedir.
Evde öksürük nasıl geçer sorusunun yanıtı, öksürüğü kesen bitkiler arasında yer alan zerdeçal ile de verilebilir. Zerdeçalın köklerinin kavrulup dövülmesi, ve sonrasında, sabah ve akşam saatlerinde iki ya da üç gram yenilmesi, evde öksürük tedavisi için denenmesi önerilen bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Öksürüğü kesen bitkiler arasında anasondan da söz etmek gerekmektedir. Evde öksürük tedavisi için geceleri yatmadan önce bir fincan anason çayı içilmesi önerilmektedir. Gün içerisinde üç sefer, beş damla sarmısak suyunun içilmesi de evde öksürük tedavisi için denenebilecek bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
İki bardak suyun içerisine atılan bir çay kaşığı çemen tohumu; ve bir çay kaşığı zencefil kaynatılır, ve bir su bardağı kalana kadar kaynatılmasının ardından, içerisine bir çay kaşığı da bal ilave edilerek içilir.
Evde öksürük nasıl geçer, evde öksürük tedavisi; ve öksürüğü kesen bitkilerden, daha sonraki yazımızda da bahsetmeye devam edeceğiz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.