0

Nezle Ve Grip Arasında Ne Fark Var?

gribin belirtileriBu yazımızda sizlere, nezle ve grip arasındaki fark ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Çünkü pek çok kişi, her iki hastalığa da yakalanıyor olsa dahi, nezle ve grip arasında ne fark var; ya da nezle ve grip arasındaki fark nedir gibi soruların yanıtlarını tam olarak bilmemekte, ve her iki hastalığı birbirine karıştırmaktadır. O halde hemen, nezle ve grip arasındaki farkı birlikte öğrenelim:
Nezle ve grip arasında ne fark var? Nezle ve grip arasındaki fark nedir? Nezle ve grip arasındaki fark, daha çok gribin belirtilerine bakarak anlaşılmaktadır; çünkü grip, nezleye göre çok daha şiddetli yaşanmaktadır. Dünya üzerinde farklı grip salgınları aynı zamanda yaşanabilmekte, ve bazı grip salgınları aynı anda çok sayıda kişinin ölümüne de neden olabilmektedir. Grip nezleye göre çok daha ağır etkiler göstermekte; ateşe neden olmaktadır; ve bu ateş yüksek olduğu gibi, geçmemekte de inat etmektedir. Dilerseniz gribin belirtilerini gözden geçirerek, nezle ve grip arasındaki farkı daha kolay algılayalım:

Gribin belirtileri: Grip olan bir kişi, 39 ya da 40 dereceyi bulabilen yüksek ateşe maruz kalabilir; ve bu ateşin düşürülmesi de bir o kadar zor olmaktadır. Kaslarda, ve eklemlerde gözlenen ağrılar da gribin belirtileri arasında yer almaktadır. Burun tıkanıklığı, ve burun akıntısı da gribin belirtileri arasında yer alırken, boğazda rahatsızlık hissi ile biriikte, baş ağrıosı, ishal, kusma, mide bulantısı… gibi şikayetler de gribin belirtileri arasında sayılabilmektedir.
Nezlenin belirtileri: Nezlenin belirtileri kendini kış aylarında göstermektedir. En fazla beş günlük bir zaman dilimi içerisinde kendisini gösteren nezlenin belirtileri arasında burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, hafif baş ağrısı, kırgınlık, yutmakta zorluk, öksürük… gibi etkiler nezlenin belirtileri arasında yer almaktadır. Nezlenin belirtileri arasında ateş ya da titreme gibi etkiler bulunmamakla birlikte, ortalama 14 gün içerisinde bitmesi gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.