0

Bebek Reflüsü Ve Bebek Reflüsünün Belirtileri

bebek reflüsüBu yazımızda sizlere bebek reflüsü ile ilgili bilgiler aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Bebek reflüsü nedir sorusunun yanıtını öğrenmeden önce, reflü nedir sorusunun yanıtını öğrenmemiz gerekirse, reflü, midede bulunan besinlerin sindirim borusuna geri kaçması halidir. Bebek reflüsünün tanımı da aslında bundan çok da farklı değildir. Bebek reflüsü nedir sorusunun yanıtını da bu şekilde vermemiz yanlış olmayacaktır.
Bebek reflüsünün nedenlerine bakmak istersek, karşımıza ilk olarak sindirim borusunun hemen altında bulunan kasların henüz tam gelişmemesiçıkmaktadır. Bebek reflüsünün nedenleri arasında yer alan bir diğer unsur ise, bebeklerin genellikle sıvı besinlerle besleniyor olmalarıdır. Bebek reflüsünün nedenlerinden bir diğerinin de, bebeklerin genel olarak yatar pozisyonda olmaları olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Bebek reflüsünün belirtileri hakkında bilgi vermek istersek, öncelikli olarak kronik ses kısıklığından söz etmemiz gerekmektedir. Bebek reflüsünün belirtilerinden bir diğerinin de sürekli zatürre hali, öksürüğün geçmemesi, ya da nefes alış verişlerinde hırıltı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bebeğin çok ağlaması; ya da ağzından sürekli olarak salya akıtması da bebek reflüsünün belirtileri arasında sayılmaktadır. Bebeğin aç olduğunda da az beslenmesi, ya da beslenme sonrasında huzursuzluk halinin, bebek reflüsünün belirtileri arasında yer alan diğer etkenler olduğunu söyleyebiliriz.
Bebek reflüsünün tedavisi gerçekleştirilmese dahi, iki yaşının tamamlanması sonrasında kendiliğinden geçen bebek reflüsü durumları oldukça yüksek sayıda gerçekleşmektedir.
Bebek reflüsü tedavisine anneler dikkat edebilirler. Bebek reflüsünün tedavisi hakkında kısa bilgiler vermek istersek: Eğer bebek mama ile besleniyor ise, bu mamanın kıvamının koyu olmasına dikkat edilebilir. Bebeğin yattığı yerde başını hafifçe yukarı kaldıracak bir yastık kullanırsanız da bebek reflüsünün tedavisi olanaklı hale gelebilecektir. Bebek reflüsünün tedavisinde dikkat edimesi gereken bir diğer konu da bebeğin genel olarak anne sütü ile beslenmesinin önemidir. Bebeğin gazı sık olarak çıkartılabilir; bununla birlikte bebeğin beslenmesinin az ama sık aralıklarla gerçekleştirilmesi de bebek reflüsünün tedavisi için önemli adımlar arasında yer almaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.