0

Endoskopi Nasıl Yapılır? Endoskopi Ne Kadar Sürer?

endoskopi nasıl yapılırBu yazımızda sizlere Endoskopi hakkında bilgi aktarımında bulunarak, Endoskopi nedir, ve Endoskopi nasıl yapılır şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Endoskopi hakkında bilgi sahibi olmak istiyor, Endoskopi nedir, ve Endoskopi nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…
Endoskopi nedir? Gastroskopi olarak isimlendirilmekte olan Endoskopi, simdirim sisteminin incelenme yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu işlem sırasında incelenen organlar, Yemek borusu, mide ile yemek borusunun birleşim yeri, mide, midenin bitiş noktası; ve oniki parmak bağırsağıdır…

Endoskopi nasıl yapılır? Bu alanda eğitim almış olan bir ekip, ve Gastroenterolog tarafından yapılması gereken Endoskopi, daha doğru sonuçlar, ve görüntünün alınmasına, ve bunun yanında, hastanın Endoskopiden rahatsızlık duymamasına olanak tanımaktadır.
Endoskopinin en az altı saat öncesinden, hastanın aç olması gerekmektedir. Uygulamanın ön hazırlığında ise, hastanın dil kökü ile birlikte, küçük dil çevresinin uyuşturucu bir sprey ile uyuşturulması gerekir. Bunun nedeni, uygulama sırasında hastanın midesinin bulanmasını önlemektir. Ardından, rahatlatıcı, ve hafif uyku verici bir ilaç, hastanın kol damarından, hastaya enjekte edilir. Bu şekilde, hastanın, uygulama sırasında zorlanması, ve rahatsızlık duyması önlenmektedir. Daha sonra ise, hastaya uyku giderici bir ilaç verilir, bu sayede de kişinin, günlük hayatına, Endoskopi’nin en geç iki saat sonrasında dönmesi sağlanmaktadır. Ama yine de, araba kullanmak gibi, dikkati bolca gerektiren işlerin, Endoskopi yapıldığı gün yapılmaması önerilmektedir.
Endoskopi sırasında uygulanan işlem ise şu: ortalama 9 milimetre inceliğinde, yumuşak bir borunun, yemek borusundan, hastanın mide, ve oniki parmak bağırsağına kadar ulaştırılması sağlanıyor. Borunun ucunda ise bir kamera bulunuyor. Bu kamera, hastanın midesinden, oniki parmak bağırsağından… geçerken elde ettiği görüntüleri bir monitöre yansıtarak, doktorun görmesini sağlıyor. Endoskopi sırasında kullanılan borunun ortalama uzunluğunun, 115 santim olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.
Doktor bu işlem sırasında, hastanın organlarının iç yüzeyini gördüğünden dolayı, hastalığın tanısını koyabiliyor. Eğer küçük çaplı tedavi edici işlemler uygulaması gerekiyorsa uyguluyor, ya da biyopsi için parça alımı gerçekleştirebiliyor. Endoskopi ne kadar sürer sorusunun yanıtının da ortalama 4 dakika olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.