0

Reflüde Hangi Yiyecekler Yenilmeli Diyenler İçin Öneriler

reflü hastalığına iyi gelen yiyeceklerBu yazımızda sizlere, reflüde hangi yiyecekler yenmeli, reflüde hangi yiyecekler yenilmeli, ve reflü hastalığına hangi yiyecekler iyi gelir şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de reflüde hangi yiyecekler yenmeli, reflüde hangi yiyecekler yenilmeli; ya da reflü hastalığına hangi yiyecekler iyi gelir diyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…
Reflüde hangi yiyecekler yenmeli diyenler için ilk olarak bitkisel proteinlerin önerildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bitkisel proteinler arasında ise mercimek; ve siyah fasülyeden öncelikli olarak söz etmemiz gerekmektedir. Bu belirtilen bitkiler, reflü şikayetlerini arttırmayacağı gibi, azalmasına da neden olabileceğinden, oldukça faydalıdır.

Reflüde hangi yiyecekler yenilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer şey de, içeriğinde lif olan gıdaların tüketilmesi gerektiğidir. Bu şekildeki lifli gıdalara örnek vermemiz gerekirse: elma, muz, çilek, kavun, armut, şeftali… sindirim sırasında midede fazla asit salgılanmasına gerek duyulmayan meyveler olduklarından, reflü hastaları için önerilmektedirler. Kepekli ürünler, yulaf ezmesi, esmer pirinç… gibi tam tahıllı yiyeceklerin de, reflü hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında bulunan tam tahıllı yiyeceklerden olduklarını belirtmemiz gerekmektedir.
Sebzelerin de reflü hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Ancak, sebzeleri, ya sos kullanılmadan hazırlanan salatalarda; ya da, yağı az olan sebze yemeklerinde tüketmeniz gerektiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Peki, reflü hastalığına iyi gelen yiyeceklerin basit bir listesini nasıl yaparız? Çünkü, reflü hastalarına verilen perhize bakıldığında, hiç bir şey yememeleri gerektiğini düşünen kişi sayısı oldukça fazladır.
Reflüde ne yenmeli? Reflüde ne yenilmeli? Yumurtanın beyazı, yağsız krem peynir, soya peyniri, mısır ekmeği, pirinç, yulaf, kepek, ekmek, beyaz peynir, balık, haşlanmış tavuk göğsü, yağsız kıyma, fasülye, havuç, lahana, brokoli, patates, muz, elma…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.