0

Zihin Yorgunluğunun Nedenleri Ve Zihin Yorgunluğu Nasıl Giderilir?

zihin yorgunluğu nasıl giderilirBu yazımızda sizlere zihin yorgunluğu ile ilgili bilgiler vererek, zihin yorgunluğu nedir; ve zihin yorgunluğu nasıl giderilir şeklindeki soruların yanıtlarını sizler için aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de zihin yorgunluğu problemi ile karşı kaşrıya olduğunuzu düşünüyorsanız, öncelikle zihin yorgunluğu nedir sorusunun yanıtına bakalım, ve kendiniz için doğru teşhisi koyup koymadığınızı gözden geçirelim:
Zihin yorgunluğu nedir? İnsan beyni, yaşadıklarını; ve öğrendiklerini, gerektiği zaman kullanmak adına kaydeder. Ancak zaman zaman kaydettiği bu bilgileri unutarak, hatırlayamayabilir. İşte bu duruma zihin yorgunluğu adı verilmektedir. Peki zihin yorgunluğu nasıl giderilir? Hiç zaman kaybetmeden, zihin yorgunluğunu nasıl giderebileceğinizi de gözden geçirmeye başlayalım:

Zihin yorgunluğu nasıl giderilir? Bir bardak yeni demlenmiş sıcak çayın içerisine 12 adet kuru karanfil atılarak ortalama beş dakika bekletilir; sonrasında ise yavaş yavaş içilmesi sağlanır. Ancak bardağın içerisinde bulunan karanfillerin de atılmadan ağıza alınarak, hafifçe çiğnenip yutulması önerilmektedir. Zihin yorgunluğu için verilen bu önerinin, günde iki seferden fazla gerçekleştirilmemesi, ve bir haftada da en çok dört sefer gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Zihin yorgunluğu nasıl giderilir diyenler, zihin yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler, ve zihin yorgunluğuna iyi gelen içecekleri de tüketebilirler. Kahve, ve çay, zihin yorgunluğuna iyi gelen içecekler arasında yer alırken, sıcak kakao da, zihin yorgunluğuna iyi gelen içecekler arasında yer almaktadır. Zihin yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler ise, kepekli pirinç, elma, sardalya, somon, yaban mersini, böğürtlen, yeşil sebzeler, çekirdekli kuru üzüm, badem, ceviz, fındık… olarak belirtilmektedir. Zihin yorgunluğuna iyi gelen içecekler arasında üzüm suyu da yer almaktadır.
Zihin yorgunluğu nasıl giderilir sorusunun yanıtları arasında, bolca spor yapmak, müzik dinlemek, yapılan işlere düzenli aralar vermek, bulunulan ortamları sık sık havalandırmak, bir hobi edinerek zaman zaman bununla ilgilenmek, sağlıklı iş ortamlarında çalışmak, kronik strese neden olabilecek etkenlerden uzak durmak… kişileri zihin yorgunluğundan uzak tutabilmektedir.
Dilerseniz son olarak zihin yorgunluğunun nedenlerini de gözden geçirelim: Tiroid hormonlarının yetersiz salgıanması, demir; ve B vitamini eksikliği zihin yorgunluğunun nedenleri arasında yer alırken, bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, alkol bağımlılığı, uykusuzluk, depresyon, anksiyete durumları da zihin yorgunluğunun nedenleri arasında sayılmaktadır. Elektronik cihazlar; ve cep telefonu gibi cihazlardan yayılan zararlı ışınlar, havasız ortamlar, yoğun stres, uzun süreli çalışma… gibi etkenler de zihin yorgunluğunun nedenleri arasında yer almaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.