0

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel SendromuBu yazımızda sizlere Karpal Tünel Sendromu ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Karpal Tünel Sendromu belirtileri, Karpal Tünel Sendromu nedenleri, Karpal Tünel Sendromu tedavisi, ve genellikle Karpal Tünel Sendromu kimlerde görülür şeklindeki soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman geçirmeden Karpal Tünel Sendromu ile ilgili bilgileri almaya başlayalım:
Karpal Tünel Sendromu belirtileri: Karpal Tünel Sendromu belirtileri arasında ilk olarak el parmaklarında meydana gelen uyuşmadan söz etmek gerekmektedir. Bu uyuşma, ilk olarak baş parmakta, sonrasında ise ikinci, ve üçüncü parmaklarda kendisini göstermektedir. Karpal Tünel Sendromu belirtileri, Karpal Tünel Sendromu’nun ilerlemesi halinde, kuvvet kaybı, ve kas erimesi ile de kendisini gösterebilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu nedir? Elde bulunan baş parmağın, ikinci ve üçüncü parmakların hareket etmesini, ve bu parmakların aynı zamanda hissetmesini sağlayan, bilekte bulunan bir tünel içerisinde yer alan sinirin sıkışması, görevlerini gerektiği şekilde yerine getirememesi sonucunda oluşan problem Karpal Tünel Sendromu olarak adlandırılmaktadır.
Karpal Tünel Sendromu kimlerde görülür? Özellikle masa başı çalışan, bilgisayarda sık olarak klavye, ve mouse kullanımı gerçekleştiren kişilerde görülen Karpal Tünel Sendromu, günü yoğun geçen kişilerde, belirtilerini gece saatlerinde vermektedir. Hamilelerde de görülme olasılığı bulunan Karpal Tünel Sendromu, boyun fıtığı, tiroid hastalıkları, ve diyabet problemleri ile birlikte, romatoid artrit sendromu yaşayan kişilerde de gözlemlenebilmektedir.
Karpal Tünel Sendromu belirtileri halk arasında şu şekilde daha rahat anlaşılabilir: bardak ve tabak düşürüp kırma, eşya taşımakta zorlanma, kuvvet azalması hissetme… İlerleyen aşamalarda Karpal Tünel Sendromu belirtileri arasına kas incelmelerinin de eklendiğini belirtmemiz gerekmektedir.
Karpal Tünel Sendromu tedavisi için ilk aşamada, ağrı kesici, ya da ödem söktürücü jellerden yararlanılmaktadır. Bunun yanında gece saatlerinde kullanılan bir takım aletlerle de Karpal Tünel Sendromu tedavisi olanaklı hale gelebilmektedir. Ayrıca, Karpal Tünel Sendromu tedavisinin, belirtilen şekillerde gerçekleşmediği durumlarda kısa bir ameliyatın gerçekleştirilebilmesi de olanaklıdır.
Karpal Tünel Sendromu ameliyatı ortalama 15 dakika sürmektedir. Ve Karpal Tünel Sendromu ameliyatı için lokal anestezi söz konusudur. Karpal Tünel Sendromu ameliyatı sonrasında iki hafta el istirahati gerekmektedir, ve sonrasında kişiler tam iyileşmiş şekilde günlük hayatlarına dönüş yapabilirler…
Karpal Tünel Sendromu hangi bölüm bakar sorusunun yanıtı için bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilmektedir… Karpal Tünel Sendromu hangi bölüm bakar sorusunun yanıtı için beyin cerrahiden de faydalanılması gerektiği belirtilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.