0

Yatak Yarası Ve Yatak Yarası Belirtileri

yatak yarasıBu yazımızda sizlere yatak yarası ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Özellikle, sürekli yatak içerisinde aynı pozisyonda kalan kişilerde gözlemlenen yatak yarası ile ilgili detaylı bilgileri yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, yatak yarası hakkında bilgilerimizi sizlere aktarmaya başlayalım:
Yatak yarasının nedenini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz. Kişi uzun müddet aynı pozisyonda; ve bir yerde yattığında, yattığı yer ile kemikleri arasında kalan boşluklarda meydana gelen vücut ağırlığının, kan dolaşımının olması gereken şeklinin bozulması ile gözlemlenmektedir. Bozulan kan dolaşımının, dokuların oksijensiz kalmasına neden olduğunu, bu nedenle de yatak yarasının gözlemlendiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Yatak yarası belirtileri arasında öncelikli olarak kızarıklıklardan söz etmek gerekmektedir. Bunun sonrasında ise kızaran yer morarmaktadır. Daha sonra ise moraran yerler, ve çevresinde gerçekleşen deri bütünlüğü bozulur, ve açılmalar gözlemlenmeye başlanır. Yatak yarası belirtileri arasında yer alan açılmalar fazlalaştıkça, kişinin kan plazmasında yaşanan kayıpların artış gösterdiğini belirtmemiz gerekmektedir.
Yatak yarası belirtileri arasında yer alan açılmalar deri altına kadar inebildiği gibi, zamanla kemiğe kadar dahi inebildiğini belirtmeliyiz. Yatak yarasının görülme sıklığı, diyabet, parazit, anemi, metabolik bozukluk… gibi sorunların fazla olduğu kişilerde daha sık olarak gözlemlenmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.