0

Kıskançlık Nasıl Yenilebilir? Kıskanç İnsanlar Ne Yapmalı?

kıskançlık nasıl geçerBu yazımızda sizlere, ruh sağlığımızı çok olumsuz etkileyebilme özelliği bulunan kıskançlık ile ilgili bilgilerden söz ederek, kıskançlık nasıl yenilir, kıskançlık nasıl yenilebilir; ve kıskançlık nasıl geçer şeklindeki soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de kıskançlık sorunu yaşıyor, ve nasıl aşabileceğinizi bir türlü öğrenemiyorsanız, neler yapabileceğinizi gözden geçirmeye çalışalım…
Kıskançlık kimi zaman, “Onun şusu var benim neden yok” şeklinde olabilirken, kimi zaman da eşin paylaşılamamasına karşın hissedilen duygudur. Eğer ki başkasında olan şeyleri sizde olmamaları dolayısı ile kıskanıyorsanız, vereceğiniz zarar kendinize daha çok dokunur, ama eğer ki eşinize karşı bir kıskançlık hissi yaşıyorsanız, bu durumda onun hayatını çekilmez hale getirmeniz, hatta belki de gereksiz şekilde ilişkinizi bitirmeniz dahi olanaklı olabilmektedir. Peki kıskançlık nasıl yenilir, kıskançlık nasıl yenilebilir? Kıskançlık nasıl geçer?

Her şeyin öncesinde kendinize saygınız olsun. Siz sevilmeye değer, hoş, iyi bir insansınız, iyi karakterlisiniz. Tüm bu nedenler dolayısı ile eşinizi kıskanmanıza gerek olan bir şey de yok. Ayrıca, eşiniz zaten sizin değerinizi biliyor. Sizi seviyor; ve size saygı duyuyor. Neden kıskançlık hissine kapılıyorsunuz ki? Bu duyguları özümseyerek hissedin; ve böylelikle kıskançlık nasıl yenilir sorusunun yanıtı için kendinizi telkin ederek bir adım atmaya çalışın.
Kıskançlık hissine kapılmanız için geçerli bir nedeniniz var mı? Eşinizi kıskanarak onu sıkıyor, ve hatta kendinizden uzaklaştırıyor olabilir misiniz? Böylelikle ilişkinize de zarar veriyor, ve belki de kendi elinizle onu siz başkalarına doğru itiyorsunuzdur… Tüm bunları düşünün. Kendinizde de suç arayın. Bir nedeni yoksa, kıskançlık yaparak neden hem kendinize, hem eşinize; hem de ilişkinize zarar veriyorsunuz?
Son olarak, kıskançlığınızın nereden kaynaklandığını bulmaya çalışın. Eğer ki çocukluğunuzdan gelen bir sebepse, eğer ki kıskançlık size; ya da çevrenizdekilere fiziksel zarar veriyorsa, mutlaka bir psikoloğa giderek, ondan yardım isteyin…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.