0

Ruhen Sağlıklı Olmak Ve Sosyal Yönden Sağlık

ruhen sağlıklı olmakBu yazımızda sizlere, ruhen sağlıklı olmak; ve sosyal yönden sağlık ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Ruhen sağlıklı olmak ne demek sorusunun yanıtını yazımızın ilerleyen bölümlerinde alabileceğiniz gibi, sosyal yönden sağlık ile ilgili bilgilere de yazımız içerisinden ulaşabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde öncelikli olarak soralım: ruhen sağlıklı olmak ne demek?
Ruhen sağlıklı olmak ne demek? Ruhen sağlıklı olmak, kişinin, her şeyden önce kendisi ile barışık olması demektir. Kendi yaptıklarını beğenen, kendisi ile ilgili olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da kabullenebilen kişiler, ruhen sağlıklı olmak konusundaki ilk şartı gerçekleştirmiş olurlar. Ruhen sağlıklı olmak aynı zamanda, çevresinde gerçekleşen olumsuz olaylara; ve güçlüklere de uyum sağlayabilmek, alışarak belirli çözümler üretebilmek anlamına gelmektedir. Ruhen sağlıklı olmak ne demek sorusunun yanıtlarından bir diğerinin de, kişinin, çevresi ile uyum içerisinde yaşaması olduğunu belirtmeyi unutmamalıyız.

Sosyal yönden sağlık: Ruhen sağlıklı olmak, sosyal yönden sağlık için yeterli olmamak ile birlikte, sosyal yönden sağlıklı olmak, ruhen sağlık içerisinde kendisine bir yer edinebilmektedir. Şöyle ki: sosyal yönden sağlık, kişinin çevresi ile, ailesi ile, arkadaşları ile, ya da diğer, çevresinde olması gerekenlerle uyum içerisinde yaşayabilmesi anlamına gelmektedir; ve aynı durum, ruhen sağlıklı olmak ile ilgili olarak da geçerliliğini korumaktadır. Sosyal yönden sağlık, bununlşa birlikte, çalışılan işte ekonomik olarak tatmin olmayı da içerisinde saklamaktadır. Bunun yanında, sosyal yönden sağlık, kişinin kendisine yetecek olan yaşam koşullarını kendisine sağlaması anlamına da gelmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.