0

Stresin Bitkisel Tedavisi

strese iyi gelen bitkilerBu yazımızda sizlere strese iyi gelen bitkilerden söz ederek stresin bitkisel tedavisinden bahsedeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Çağın en büyük sorunları arasında yer alan stres, gündelik hayatı ne yazık ki çok olumsuz bir şekilde etkilemekte. Uykusuzluğa neden olan stres, kişilerin verimsiz günler geçirmesine sebep olmakta; ve bu durum her iki kişiden birinde gözlemlenmekte. Stres aynı zamanda anksiyeteye de neden olabiliyor, ve her beş kişiden bir tanesi anksiyete sorunu ile stres dolayısı ile karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle kullanılan ilaçların ise, hem bağımlılık yaratan etkileri mevcut; hem de bir çok yan etkisi. İşte bundan dolayı yazımız içerisinde, stresin bitkisel tedavisi, ve strese iyi gelen bitkilerden söz etmeyi gerekli gördük…

Strese iyi gelen bitkiler arasında yer alan, ve stresin bitkisel tedavisinde kullanılan ilk isim pasiflora bitkisi. Pasiflora bitkisi, stresin bitkisel tedavisinde çiçeklerinden faydalanılmak sureti ile kullanılıyor. Pasiflora bitkisi, stresin yarattığı uykusuzluk, anksiyete gibi problemlerin giderilmesinde etkin rol oynarken, psikolojik problemler dolayısı ile yaşanan olumsuzluklarda, astım krizleri; ve benzeri durumlarda da iyi gelen bir etkiye sahip.
Strese iyi gelen bitkiler arasında yer alan bir diğer isim de kediotu… Kediotunu günlük hayatınızda kullandığınız zaman, herhangi bir olumsuz etki ile karşı karşıya kalmamanızın yanında, uykusuzluk sorununuz ileri derecede değil ise kediotunun, stresin bitkisel tedavisinde kullanılması sizin için uygun olacaktır. Ama burada bir detay var ki o da, kediotunun kokusunun güzel olmayışı, ve bu nedenle, stresin bitkisel tedavisinde kullanılan kişiler tarafından tüketilmesinin reddedilmesi. Bunun için kediotunun çayını, melisa bitkisi, ya da diğer strese iyi gelen bitkilerden bir tanesi ile karıştırarak tüketmeniz öneriliyor.
Stresin bitkisel tedavisinde yer alan bir diğer bitki ise, kediotu ile birlikte karıştırarak da kullanabileceğinizi belirttiğimiz melisa. Ancak melisanın gerçek melisa olması adına, güvenilir kaynaklardan satın alınması gerekmektedir. Aksi halde başka bitkilerin melisa olarak satılmaları söz konusu olabilmekte, ve bu da stresin bitkisel tedavisine herhangi bir katkı sağlamamaktadır.Melisanın sakinleştirici etkisi, ve uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır.
Strese iyi gelen bitkiler arasında yer alan diğer bir şey ise papatyadır. Papatyanın da sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Stresin bitkisel tedavisinde kullanılacak olan papatyanın da gerçek olmaması durumunda zehirlenmeler ile karşı karşıya kalınacağı unutulmamalıdır.
Stresin bitkisel tedavisinde, sözü edilen bitkilerin karışımından çay hazırlanması önerilmektedir. Ancak, bu çayın, stres durumunun derecesine göre bir miktarda içilmesinin önemli olduğunu da belirtmeliyiz. Diyelim ki stresiniz çok değil; ancak uykunuzu etkiliyor; bu durumda yatmadan yarım saat önce içeceğiniz bir fincan çay size iyi gelecektir. Eğer çok stresli bir dönemde iseniz, yemekten sonra bir fincan, ve yatmadan yarım saat önce bir fincan çay içebileceğiniz gibi, bu çayları dört fincana da çıkartabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.