0

Çocuklarınıza Fitalat İçeriği Kullandırmayın

Okulların açılmasına çok kısa bir süre kaldı. Bu sene okul alışverişi yapacak olan kişilerin sayısı oldukça fazla, bunun nedeni, 60 aylık okula başlama sürecinin de, 2012 – 2012 eğitim – öğretim dönemi ile birlikte hayata geçirilecek olması. Bu anlamda, okul hazırlığı nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, ve dikkat edilmesi gereken bir takım unsurların bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle içeriğinde fitalat bulunduran maddelerin satın alınmamasını öneriyorlar.
Okul alışverişi yaparken, okul hazırlığı nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, ve dikkat edilmesi gereken unsur fitalat içeriği bulunan okul eşyalarının, alınmaması; ve çocuklara kesinlikle kullandırılmaması. Şu bilgi ise, yapılan bir araştırmanın sonucu olarak veriliyor ki: okul eşyalarının %75’inde, fitalat adı verilen madde bulunuyor; yani okul alışverişi yapılırken, çok dikkat etmek, ve küçük meleklerimizin sağlığına zarar verecek bu eşyalardan uzak durmak gerekiyor.

Okul hazırlığı nasıl yapılır diyen kişiler için, öncelikli olarak fitalat nedir sorusunun yanıtından söz edelim. Fitalat nedir? Hatırlarsanız bir dönem, bazı oyuncakların satışı yasaklanmış, çocuklarımızın bu oyuncakları kullanmasının, sağlıklarına zarar vereceği belirtilmişti. İşte bu yasaklanan oyuncakların içeriğinde bulunan kimyasal bir madde olan fitalat, içeriğinde, pek çok toksik madde barındırmaktadır. Şimdilerde okul alışverişi ile alınacak olan okul eşyalarının içerisinde bol miktarda kullanılan fitalat, bayanların kullanmakta olduğu kozmetik eşyaların içerisinde de yoğun olarak bulunmaktadır.
Peki ya fitalatın zararları nelerdir? Fitalatın zararlarına birlikte bakalım: Fitalatın zararları arasında yüksek kolesterolden söz etmek gerekiyor. Fitalatın zararlarını genel olarak ele almak istersek, aslında, fitalat ismi verilen bu zararlı maddenin, hormon dengesini bozduğunu belirtmemiz gerekir. Bozulan hormon dengesi insülin direncine neden olur, ve bu insülin direnci de Tip 2 diyabet hastalığının başlıca nedenidir. Bir de, fitalatın zararları arasında, obeziteden söz etmek gerekmektedir; bilindiği gibi günümüzde pek çok çocuk, obeziteden yana zaten problem yaşamaktadır. İşte bu nedenle, fitalat içeriğinden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir.
Okul alışverişi yapacak olan ailelere, küçük bir dip not olarak, fitalat nelerde bulunur sorusunun da yanıtını verelim: beslenme çantalarının üretiminde, oyuncaklarda, okul çantalarının yapımında, fitalat adı verilen madde, ne yazık ki yoğun olarak kullanılmaktadır. Okul alışverişi yaparken, içeriğinde ve üretiminde fitalat bulunan okul eşyalarını almak istemiyorsanız, satın alacağınız ürünün içeriğinde PVC olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğini belirten uzmanlar, içeriğinde ve üretiminde PVC bulunan eşyaları satın almamanız gerektiğini belirtmektedirler.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.