0

Şeker Hastalığında Nelere Dikkat Edilmeli?

şeker hastalığında ne yememeliBu yazımızda sizlere, şeker hastalığında neler yemeli; ve şeker hastalığında neler yememeli sorularının yanıtları ile birlikte, şeker hastalığında nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarına da kısaca değineceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer sizler de şeker hastalığında neler yemeli, ya da şeker hastalığında nelere dikkat edilmeli diyorsanız, ilk olarak şeker hastalığına iyi gelen bir çay önerisinde bulunalım:
Şeker hastalığı için önerilen çayda kullanılacak malzemeler:
Üç yemek kaşığı kurutulmuş yaban mersini
İki tane karanfil
Bir parça zencefil
Bir parça zerdeçal
İki poşet zeytin yaprağı çayı
İki tane çubuk tarçın
Bir litre sıcak su

Şeker hastalığında nelere dikkat edilmeli diyenler, belirtmiş olduğumuz malzemeleri bir araya karıştırarak, yapılmakta olan çayın içerisinde hazırlandığı kabın kapağını kapatmalı; ve beş dakika bu şekilde demlenmesini sağlamalıdırlar. Bunun sonrasında ise, çay süzülerek içilmeye hazır hale gelmiş olur.
Şeker hastalığında ne yememeli sorusunun yanıtlarına da hemen kısaca bakmak istersek: marmelat, reçel, şekerleme, şeker, bal, pekmez, helva, dondurma, çikolata, hazır meyve suyu, meşrubat, kurutulmuş meyve, tatlı, pasta, kurabiye… Bu besinlerin tüketilmesi halinde, kan şekerinde ani yükselmelerin meydana geleceğini belirtmeli, ve şeker hastalığında nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında da bunların yer almadığını hatırlatmalıyız.
Şeker hastalığında ne yememeli sorusunun yanıtları arasında daha farklı olarak nelerin yer aldığını da hemen aktarmaya devam edelim: Havuç, üzüm, kavun, muz, patates, beyaz ekmek, börek, makarna, pilav… Şeker hastalığında nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında, tuzun da az tüketilmesi gerektiğini belirtmeyi unutmamalıyız.
Peki şeker hastalığında ne yemeli? Özellikle protein ağırlıklı peynir, yoğurt, süt gibi besinlerin, şeker hastalığında ne yememeli sorusunun yanıtları arasında yer alan meyvelerle birlikte tüketilmeleri halinde, kan şekerinde gerçekleşmesi muhtemel ani yükselmelerin daha az olacağını belirtmemiz gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.