0

Antioksidan Nedir? Antioksidanların Faydaları Nelerdir?

antioksidanların faydalarıBu yazımızda sizlere antioksidan hakkında bilgiler vererek, antioksidan nedir, ve antioksidan nelerde var gibi soruların yanıtlarını aktarıp, antioksidanların faydalarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de antioksidanlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, zaman kaybetmeden antioksidan nedir; ve antioksidan nelerde var, antioksidanların faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizler için aktarmaya başlayalım…
Antioksidan nedir? Serbest radikaller adı verilen zararlı maddelerin vücudumuzda, hastalıkların ilerlemesi, ve yaşlanmaya karşı etkin rol oynadıklarını belirtmemiz gerekmekle birlikte, antioksidanlar da, bu zararlı maddeler olan serbest radikallere karşı vücudumuzun ilk savunma mekanizması olan maddeler olarak tanımlanabilmektedirler. Vücudumuzda her daim serbest radikaller bulunmakta, ve bazı durumlarda, sayıları çok daha fazla olmaktadır. Her zaman serbest radikallerin bulunması gerekçesi ile ihtiyaç duyduğumuz antioksidanlar, belirtmiş olduğumuz durumlarda serbest radikallerin artması ile birlikte, vücudumuzun daha çok gereksinim duyduğu şeyler olarak belirtilmektedir.

Peki hangi durumlarda daha çok antioksidana gereksinim duyarız? Her şeyin öncesinde stres, vücudumuzda pek çok hastalığa sebebiyet vermesi dolayısı ile, seviyesi yükseldiğinde antioksidan gereksinimimizin arttığını belirtmemiz gerekir. Bunun yanında, hastalıklara maruz kalmamız, çok sık ilaç kullanmamız, yoğun dönemler geçirmemiz, hava kirliliği… ve daha pek çok şey dolayısı ile, hatta ilaç kullanımı gerçekleştirdiğimiz zamanlarda dahi, vücudumuzun her zamankinden daha çok antioksidana gereksinim duyduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Peki antioksidan nelerde var? İçeriğinde antioksidan bulunduran doğal yiyecekler, meyve; ve sebzelerdir. Özellikle soğanda, ve elmada çok yüksek oranda antioksidan bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Mevsiminde tüketilen meyve, ve sebzeler, özellikle çiğ tüketildiklerinde, vücudumuza yeterli antioksidanı sağlayabilirler. İçeriğinde C vitamini bulunan meyfve; ve sebzelerde bulunan antioksidan miktarının diğerlerinden daha fazla olduğunu da belirtmeliyiz.
Tamam da antioksidanların faydaları neler? Neden antioksidanlara vücudumuz bu denli çok gereksinim hisseder? Antioksidanların faydalarına baktığımızda, her şeyin öncesinde, yaşlanma etkilerini geciktirdiğini, kansere karşı koruyucu etki gösterip, kalp krizi, ve felç gelişimi riskini azalttığını belirtmemiz gerekmektedir. Genel olarak pek çok hastalığın ilerlemesinin önlenmesinde antioksidanların faydalarından yararlanılmaktadır.
Karoten, C vitamini, ve E vitamini desteği alınarak da antioksidanların faydalarından yararlanılabileceğini belirtmemiz gerekmekle birlikte, sigara kullanan kişilerin, solunum yolu problemleri olan, katarakt gibi sorunları var olan bireylerin, antioksidan gereksinimlerinin diğer bireylere göre biraz daha yüksek olduğunu da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.