0

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Hangileridir?

hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirirBu yazımızda sizlere, hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir sorusunun yanıtları arasında yer alan, bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin, ve bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir diyorsanız, zaman kaybetmeden bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin, ve bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminleri sizlere aktarmaya başlayalım…
Hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir sorusunun yanıtları arasında yer alan ilk isim A vitaminidir. A vitamini en çok, süt, yumurta, ve balık yağında bulunur. A vitamini eksikliği yaşamanız halinde, vücudunuz enfeksiyonlarla savaşamaz durumda kalacaktır. A vitamininin vücut için yeterli seviyede olması ise, vücudun hastalıklara karşı antikor üretmesine, savaşçı hücreler geliştirmesi gibi pek çok yararları olanaklı hale getirecektir, ve bu durum, bağışıklık sisteminin hem güçlenmesi, hem de uyarılmasını olanaklı hale getirecektir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerden bir diğeri de C vitaminidir. Kavun, kiraz<, maydanoz, biber, turunçgiller, kivi... gibi pek çok meyve; ve yeşil yapraklı sebzenin içeriğinde bulunan C vitamininin, bakterilere, ve diğer zararlı etkilere karşı koruyucu özelliği vardır, ve C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi olanaklı bulunmaktadır. E vitamini de bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin grubunda yer alan bir diğer isim olarak karşımıza çıkmaktadır; ve yağlı tohumlarda daha çok bulunmaktadır. Örneğin, ceviz, badem, soya, susam, fındık... içeriklerinde yoğun olarak E vitamini bulundurmaktadır. E vitamininin, serbest radikallerin etkisiz hale gelmesinde önemli etkileri bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. B6 vitamini ise, bağışıklık sisteminin güçlenmesini olanaklı hale getiren bir diğer vitamin olarak karşımıza çıkmaktadır. Süt, ve süt ürünleri ile birlikte, et, tavuk, balık... gibi yiyecekler ile, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunan B12 vitamini de, bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler arasında yer alan bir diğer isimdir. B12 vitamini eksikliği söz konusu olursa, vücutta bulunan savaşçı gücrelerin sayısının azalacağı, ve vücudun serbest radikal, ve enfeksiyonlarla daha zor savaşacağını belirtmemiz gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.