0

Bağışıklık Sisteminin Güçlü Olması Ve Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Yolları

bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yollarıBu yazımızda sizlere, bağışıklık sisteminin güçlü olması için bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yollarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına bağışıklık sisteminin ne denli önemli olduğunu biliyorsanız, ve bağışıklık sisteminin güçlü olması için bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yollarının neler olduğunu merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…
Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için yapmanız gereken ilk, ve belki de en önemli detay, günde beş porsiyon olmak kaydı ile, birbirinden farklı sebze; ve meyveleri tüketmenizin gerekliliğidir. Meyve, ve sebzelerin içeriklerinde birbirinden farklı vitamin, ve minerallerin yer aldığını unutmamanız gerekmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması için, her gün mutlaka domates tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yaz aylarında bolca bulabileceğiniz domates konusunda kış aylarında da sıkıntı çekmek istemiyorsanız, yaz aylarında bol domates alarak, kışın tüketmek için konserve hazırlayabilirsiniz.
Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yollarından bir diğeri de bolca karnabahar, ve brokoli tüketimi gerçekleştirmektir. Bunun için, çiğ tüketimini gerçekleştirmekte zorlanacağınız bu sebzeleri haşlayarak, içerisine sarımsak, ve limon suyundan sos ekleyip salata şeklinde tüketebilirsiniz. Bu sebzelerin yemeklerini yapabilir; ya da etli yemeklerinizin yanında, garnitür niyetine bu sebzelerden faydalanabilirsiniz.
Nar da bağışıklık sisteminin güçlenmesi için etkili yiyecekler arasında yer almaktadır. Salatalarınızda kullanabileceğiniz narın, meyvelerini yiyebilir, suyunu içebilir, hatta yemeklerinize sos olarak nar suyu eklemesi gerçekleştirebilirsiniz.
Turunçgillerin içeriğinde bulunan C vitamini dolayısı ile bağışıklık sistemine önemli etkileri bulunduğunu biliyoruz. Anca, her şey, limon suyu tüketmek, ya da portakal suyu içmekle olup bitmiyor. Bu nedenle, turunçgiller arasında yer alan limonu, mandalinayı, portakalı, greyfurtu olabildiğince bol yemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Biliniz ki, bu meyvelerin özellikleri, sularından çok kendilerinde bulunmaktadır.
Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler arasında bulunan E vitaminini gün içerisinde alabilmek adına, E vitamini içeriği bulunan, ceviz, fındık, badem gibi yiyeceklerden, gün içerisinde en az bir porsiyon tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Kuru baklagillerin de haftada iki ya da üç kez tüketilmesi gerektiği bilinmelidir. Bunun için, kuru baklagillerin yemeklerini yapabileceğiniz gibi, kuru fasülye piyazı; nohut ezmesi, mercimek çorbası… gibi lezzetleri de uygulayabilirsiniz ki özellikle kuru baklagillerin yemeklerinin oldukça lezzetli olacağının da unutulmaması gerekmektedir.
Yoğurt tüketimini günde en az bir bardak olacak şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yoğurdu evde kendiniz yapmalısınız, böylelikle, içeriğinde, herhangi bir koruyucu madde bulunmadığından daha sağlıklı olacaktır. Bunun için, sütün sıcaklığı serçe parmağınızı yakmayacak şekilde ayarlayıp, içerisine iki yemek kaşığı kadar yoğurt ilave edin; ve hafifçe karıştırıp sonrasında, hiç açmamak kaydı ile, mevsim kış ise 3, yaz ise 2.5 saat bekletin. Ardından bir gün buzdolabında dinlendirebileceğiniz yoğurdunuzu afiyetle tüketebilirsiniz…
Haftanın iki günü balık tüketimi gerçekleştirin.
Bağışıklık sisteminin güçlü olması için tam tahıllı yiyecekleri de bolca tüketmeniz gerekmektedir. Bu nedenle, tam buğday ekmeklerini beyaz ekmek yerine, esmer pirinci ise beyaz pirinç yerine tercih edebilirsiniz.
Gün içerisinde en az iki litere su içmek; ve, ekinezya, kuşburnu, zerdeçal, zencefil gibi çayları, birbirlerine karıştırmadan içmek de bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolları arasında yer almaktadır…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.