0

Neden Çok Su İçmeliyiz? Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

neden su içmeliyizBu yazımızda sizlere, neden su içmeliyiz, ve neden çok su içmeliyiz şeklindeki soruların yanıtları arasında yer alan su içmenin faydalarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de neden su içmeliyiz, ya da neden çok su içmeliyiz diyenler arasında yer alıyorsanız, zaman kaybetmeden, su içmenin faydalarından söz edelim, ve bakalım uzmanlar neden sık sık, günde en az iki litre su içmemiz gerektiğini söylüyor?
Neden su içmeliyiz diyenler için ilk olarak suyun, genel faydalarından söz edelim ki bu sözünü edeceğimiz yararlar, kilo vermek isteyen kişilerin çok fazla işine yarayacaktır… Su içmenin faydaları arasında yer alan ilk detay, alınan kalorinin yakılmasıdır. Sindirim sistemi hızlanır; bununla birlikte metabolizmanın da hızlandığını belirtmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda, su içmek, vücuttaki ödemin atılmasını da olanaklı hale getirmektedir. Peki bunların yanında, neden çok su içmeliyiz sorusunun diğer yanıtları nelerdir? Daha dar kapsamlı olan faydaları gözden geçirelim şimdi de…

Her şeyin öncesinde, bizler, su içmeyi unuttuğumuz zamanlarda kendimizi aç hissederiz. Oysa, o hissettiğiniz açlık, suya olan açlıktır. Bu nedenle, acıktığınızı hissettiğinizde ilk olarak bir bardak su içmeyi deneyin. Böylelikle, açlığınızın susuzluktan mı kaynaklandığını; yoksa gerçek açlık mı olduğunu anlarsınız. Buna bağlı olarak da daha az kalori alacağınızdan dolayı, daha az kilo almış olursunuz. Malum çağımızın problemi obezite… Korunmak belki de su içmek kadar kolay…
Yemeklerden önce de bir bardak su içmelisiniz. Belli mi olur, sizin mideniz diğerlerinden biraz daha büyük olabilir. Bu durum da, herkesin doyduğu miktarda yemekle doymanıza engel olabilir. İşte bu nedenle, yemekten önce içeceğiniz bir bardak su, hem normal miktarlarda yemek yiyerek doymanızı sağlar, hem de bunun yanında, daha az kalori almanızı olanaklı hale getirir. Böylelikle, yine kilo almaktan kendinizi korumuş olursunuz.
Neden su içmeliyiz sorusunun yanıtları hakkında bilgilerimizi gözden geçirirken, suyun kalorisinin bulunmadığını da belirtmemiz gerekmektedir. Yani, kremalı kahve; ya da fanta gibi içeceklerin yerine, su içtiğiniz takdirde, fazladan almış olduğunuz, ve baktığınızda hiç bir faydasının da bulunmadığı bol kalorili içeceklerden uzak kalmış olursunuz. Hal böyle olunca, fazladan aldığınız kaloriler; ve kilolar, sizden yine uzaklaşırlar.
Su içmenin faydaları arasında yer alan bir diğer detay ise, vücutta bulunan toksik maddelerin atılması ile alakalıdır. Toksik maddeler, biz istesek de, istemesek de vücudumuzda bulunur. Kendileri, sindirim sırasında ortaya çıkan artık maddelerdir. Atılmamaları halinde, vücudumuzda bir takım problemlerin gündeme gelmesine neden olabilirler. Ancak su içersek, hem terleyerek, hem de idrar yolu ile bu toksik maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırabiliriz. Ve bunun sonucunda, zararlı hastalıklardan kendimizi korumuş oluruz.
Su, kilo vermemizi olanaklı hale getiren bir diğer sonuca daha sebep olmaktadır; o da, ödem atılımını olanaklı hale getirmek. Bu durum, hem vücudumuzda, örneğin karnımızda oluşan şişliğin giderilmesini olanaklı hale getirir; hem de bizim, farkında dahi olmadan kilo vermemizi sağlar. Çünkü ödem, vücut tarafından tutulan fazla sudur. Su içtiğimizde, yine idrar yolu ile, bu ödemin vücudumuzdan uzaklaşmasını olanaklı hale getirmiş oluruz.
Su içmenin faydalarından bir diğeri ise, gerek oksijen, gerekse besin maddelerin vücut içerisinde taşınmasını olanaklı hale getirmesidir. Çünkü suyun taşıyıcı özelliği mevcuttur.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.