0

Gilaburu Meyvesi Ve Gilaburunun Faydaları Hakkında Bilgiler

gilaburunun faydalarıBu yazımızda sizlere gilaburu meyvesi ile ilgili bilgiler vererek, gilaburunun faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan gilaburunun faydalarını; ve gilaburunun kullanımını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini; ve antioksidan bulunan, ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yetişen, salkım şeklinde yuvarlak meyveleri bulunan, ve rengi kırmızı olan gilaburu meyvesi ile ilgili detaylı bilgileri almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…
Gilaburu meyvesi için, gilaburunun faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan gilaburunun faydalarından, gilaburu meyvesinin farklı kısımlarından yarar sağlanarak farklı şekillerde yararlanılacağını belirtmemiz gerekmektedir. Gilaburu meyvesinin salamurasu hazırlanarak gilaburu suyu elde edilebileceği gibi, gilaburu meyvesinin kabuklarından da yarar sağlanabileceğini unutmamak gerekmektedir. Dilerseniz hemen, gilaburunun faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarını gözden geçirmeye başlayalım:

Gilaburunun faydaları arasında ilk olarak böbrek taşlarını düşürme etkisinden söz etmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, sara nöbetlerinde yararlı olan gilaburu meyvesinin, safra kesesi hastalıklarına da iyi geldiğini belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. Gilaburunun faydaları arasında astım; ve kabakulak tedavisi ile birlikte, romatizma, yüksek tansiyon, uyku düzenindeki problemler, doğumdan sonra yaşanan spazmlar… gibi problemlere iyi geldiğinden de söz etmeyi unutmamalıyız. Gilaburunun faydaları arasında, sancılı adet görmeyi önlemek ile birlikte, düşük yapma riskini azaltmak, ve adet kanamalarını azaltmak ile birlikte, menopoza bağlı kanamaları azaltma etkisinden, ağrıları; ve kaslardaki krampları azaltma etkisinden de söz etmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Gilaburunun faydalarından yararlanmak için, gilaburunun kullanımı ile ilgili de bilgi sahibi olunması gerektiği unutulmamalıdır. İlk toplandığında; ki bu toplama işleri sonbahar aylarında gerçekleştirilmektedir. Sonrasında çok acı bir tadı olan gilaburu meyvesinin kullanımı bu halde iken kolay değildir. Bununla birlikte, gilaburunun kullanımını olanaklı hale getirebilmek için, gilaburu meyvesi ilk olarak salamura haline getirilmek durumundadır. Bunun için bir ay kadar su içerisinde bırakılması gerekmektedir. Sonrasında acılığını kaybedecek olan gilaburu meyvesi, sıcaklığı 5 – 15 derece arasında değişen bir ortamda saklanır; ve sonrasında gilaburu suyunun alınacağı kadar gilaburu meyvesi, salamuranın içerisinden alınır, gilaburu suyu, gilaburu meyvesinin sıkılması ile elde edilir; sonrasında da su ile karıştırılıp seyreltilerek içilmesi gerçekleştirilir.
Gilaburunun kullanımı, gilaburu kabuğu için gerçekleştirilecekse de yapılması gereken işlem şu şekildedir: bir tatlı kaşığı dal gilaburu kabuğu ince şekilde kıyılır; sonrasında bir bardak soğuk suyun içerisine karıştırılır. kısık ateşte kaynaması beklenir; sonrasında on dakika kaynatılır, ve her seferinde taze olarak hazırlanan gilaburu çayının günde üç sefer, soğutularak içilmesi önerilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.