0

Hindistan Cevizinin Faydaları

Hindistan cevizinin faydaları günümüzde oldukça anlaşılmıştır. Hindistan cevizi daha önceleri, içeriğinde bulunan doymuş yağlar dolayısı ile yasaklanmış bir bitki olmasına karşın, günümüzde, Hindistan cevizi suyu, Hindistan cevizi sütü, ve Hindistan cevizi yağından sıklıkla yararlanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere Hindistan cevizinin faydalarından söz edeceğiz…
Türkiye, iklimi dolayısı ile, Hindistan cevizi suyunu bol bulamayan ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak günümüzde, Hindistan cevizine, gelişen tarım koşullarından dolayı ulaşım daha kolay sağlanmakta, ve ülkemizde de Hindistan cevizi yetiştirilmektedir.

Hindistan cevizi suyu nasıl elde edilir derseniz, olgunlaşmış olan Hindistan cevizi sütü alındıktan sonra, Hindistan cevizi suyu sıkılarak çıkartılmaktadır. Hindistan cevizi suyunun faydaları arasında, yaşlanma karşıtı etkilerinden mutlaka söz etmek gerekmektedir. Madonna’nın her fırsatta Hindistan cevizi suyu ile güzelliğini koruduğunu söylediğinden mutlaka söz etmek gerekmektedir. Gerek Hindistan cevizi suyu, gerekse de Hindistan cevizi sütünün, elektrolit açısından zengin olduğundan söz etmek gerekmektedir. Ve yapısal olarak hem Hindistan cevizi suyu, hem de Hindistan cevizi sütü insan plazmasına benzer yapı göstermektedir. Hindistan cevizi suyu; ve Hindistan cevizi sütü için, ağızdan alınması mümkün olan nemlendirici yakıştırması yapılmaktadır. Hindistan cevizi suyunun içeriğine bakmak istersek: B grubu vitaminler, C vitamini, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor; ve de potasyum ile karşılaşabiliriz.
Hindistan cevizi suyunun faydalarına bakmak istediğimizde, cilt dokusunu geliştirdiğinden söz etmemiz gerekir. Bunun yanında Hindistan cevizi suyunun faydaları arasında, kilo vermeye olan katkılarından da söz etmek gerekmektedir. Dolaşım sistemini düzenlemekle birlikte, bağışıklık sistemini güçlendirmek, ve virüslere karşı korumak da Hindistan cevizi suyunun faydaları arasında yer almaktadır.
Hindistan cevizi sütünün faydaları arasında, vücuttaki toksinlerin atılmasına olan katkısından, ve bunun yanında, sindirim sistemine destek olmasından söz etmek gerekmektedir. Hindistan cevizi sütünün faydaları arasında tiroit sağlığını geliştirmesinden de söz etmek gerekmektedir. Hindistan cevizi sütünün faydalarını saymaya devam ederken, ödeme, yanık tedavisine, ve hepatit tedavisine olan katkılarından da söz etmek gerekmektedir. Hindistan cevizi suyunun faydaları, ve Hindistan cevizi sütünün faydaları arasında, sarhoşluk giderici etkisinden de söz etmek gerekmektedir.
Hindistan cevizi sütünün içeriğinde kaprik asit bulunmaktadır, ve kaprik asit, mikroplarla, ve mantar gibi problemlerle savaşan bir etki göstererek, aids, uçuk, grip gibi hastalıklarla savaşılmasına karkıda bulunmaktadır. Hindistan cevizi sütünün içeriğinde laurik asit de bulunmaktadır, ve laurik asit de antimikrobiyel, ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Lezzetli bir tadı olan Hindistan cevizi sütü, inek sütüne tercih edilebilecek bir yapıya sahip olup, çay kahve gibi içeceklere, ya da benzer yiyeceklere, lezzet vermesi adına eklenebilir.
Hindistan cevizi yağı, bazı ülkelerde, yemeklik yağ olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağını yemeklik yağ olarak kullanan ülkelerde, kalp hastalıklarının görülme sıklığı oldukça azdır. Çünkü Hindistan cevizi yağı, kalp hastalıklarının nedeni olan bakterileri öldürücü bir özellik göstermektedir. Hindistan cevizi yağının faydaları arasında da bağışıklığı giderici etkisinden söz etmek gerekirken, Hindistan cevizi yağının faydalarından bir diğerinin de cildi güzelleştirici etkisi olduğunu belirtmemiz gerekir. Bunun yanında, Hindistan cevizi yağının faydalarından bir diğeri de toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştıran etkisidir.
Hindistan cevizi yağının içeriğindeki kolesterol oranı her ne kadar yüksek de olsa, uzun süre Hindistan cevizi yağı kullanımı gerçekleştiren bireylerde kolesterol problemi görülmemektedir. Bunun nedeni ise, Hindistan cevizi yağının farklı bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.
Hindistan cevizi ürünlerini saklamak için plastik kaplardan kesinlikle kaçınılmalı, ürünler cam şişelerde saklanmalıdır. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı, diğer yağlarla karıştırılmamalıdır…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.