0

Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

at kuyruğuBu yazımızda sizlere kırkkilit otu ile ilgili bilgilerden söz ederek, kırkkilit otu ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan kırkkilit otunun faydalarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, diğer adı at kuyruğu olan kırkkilit otu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden kırkkilit otu ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan kırkkilit otu faydalarını sizlere aktarmaya başlayalım…
Kırkkilit otunun diğer adı at kuyruğu olmakla birlikte, bu ismin kullanılıyor olmasının bir anlamı bulunmaktadır. Kırkkilit otu faydaları o kadar çoktur ki, bu bitkinin, kırk kilit açacağına inanılmaktadır. Peki kırkkilit otu ne işe yarar?

Sporcuların çok sık kullandığı kırkkilit otunun, kemikleri güçlendirme, kasları yumuşatma, ve damarları rahatlatma etkileri bulunmaktadır. Eklem ağrıları, gut hastalığı, ve romatizmal durumlarda kırkkilit otu faydalarından yararlanılmaktadır. Tırnakları kırılan, ve saçları dökülen kişiler, kırkkilit otu faydalarından rahatlıkla yararlanabilirler. Ödem giderici etkisi bulunan kırkkilit otu, aynı zamanda idrar söktürücü özellik göstermektedir.
Adet düzensizliklerini giderdiği belirtilen bitkinin, olası bir iç kanamayı önlediği de belirtilmektedir. Var olan iç kanamaların önlenmesinde de kırkkilit otunun faydalarından yararlanılabilmektedir. Vücutta var olan kıkırdak problemleri, boyun ve bel ağrıları ile birlikte, sinir sıkışması durumunda da at kuyruğundan yarar sağlanabilmektedir.
Kırkkilit otu nasıl kullanılır? Bir bardağın içerisine, henüz kaynatılmış olan su konularak içerisine de bir tutam kırkkilit otu ilave edilir; ve bardağın ağzı kapatılarak ortalama beş dakika bekletilmesi sağlanır. Bu zamanın dolmasından sonra, bardağın içerisindeki bitkiler süzülerek, kalan su ile gargara yapılması halinde, var olan boğaz problemlerinin giderildiği belirtilmektedir.
Kırkkilit otu nasıl kullanılır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, gargarada olduğu gibi, kaynatılmış olan su, henüz çok sıcak iken, içerisine bir tutam at kuyruğu bitkisinin konulması, sonrasında bardağın ağzının kapatılarak ortalama beş dakika bekletilmesidir. Sonrasında bardağın içindeki bitki süzülmeli, ve kırkkilit otu çayı içilmelidir. Eğer bu çaydan günde bir bardak içilirse, böbrek taşı, ve böbrek kumu ile birlikte, böbreklerde bulunan rahatsızlıkların tümünün atılabileceğine inanılmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.