0

Yaban Mersini Faydaları

Bu yazımızda sizlere, yaban mersini hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Tatlı ihtiyacı nasıl giderilir sorusunun yanıtları arasında yer alan yaban mersini; ve yaban mersini faydaları hakkında aradığınız bilgilere yazımız içerisinden ulaşabileceksiniz. İsterseniz fazla zaman kaybetmeden, yaban mersini faydaları ve yaban mersini hakkında sizleri bilgi sahibi yapalım:
Yaban mersini ile ilgili bilgi verirken, ilk olarak, yaban mersini kaç kalori sorusunun yanıtını verelim, yaban mersininin 100 gramında 63 kalori bulunmaktadır. Yaban Mersininin ana vatanının, Kuzey Amerika, Batı Asya, ve Avrupa’nın kayalık dağları olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bir çalı bitkisi olan yaban mersini, Amerikan çay üzümüne benzetilmektedir.

Yaban mersininin, kızılcık meyve ailesine ait bir bitki olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Yaban mersinini, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki insanların, farklı isimlerle bildiklerini belirtmemiz gerekmektedir. Trabzon’da ligarba, Rize’de likapa olarak bilinen yaban mersini, Trabzon’da Trabzon üzümü, ve lifos isimleri ile de bilinmektedir. Mahabak, ve morsivit isimleri de yaban mersinine Artvin’de verilen isimlerdir. Çalı çileği, Giresun bölgesinde yaban mersinine verilen isim iken, Türkiye’nin diğer bölgelerinde ise yaban mersinine ayı üzümü adı verilmektedir. Çay üzümü ile çoban üzümü de, yaban mersininin bilinen diğer isimleridir.
Yaban mersini, tatlı ihtiyacı nasıl giderilir sorusunun yanıtları arasında yer alırken, yaban mersini faydaları arasında, antioksidan etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Yaban mersini faydaları arasında, görme sorunlarına iyi gelen etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Yaban mersini faydalarından bir diğeri de idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesidir.
Yaban mersini faydaları arasında yer alan bir diğer etki de, alzheimer oluşumunun önlenmesine katkıda bulunmasıdır. Bununla ilgili araştırmalar netlik kazanmış olmamakla birlikte devam etmektedir…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.