0

Astım Hastalığı Ve Astım Krizlerinin Tetikleyicileri

astım hastalığıBu yazımızda sizlere astım hakkında bilgiler vererek, astım nedir, astımın belirtileri nelerdir, ve astım tedavisi ile ilgili kısa bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Siz de astım hakkında bilgi sahibi olmak, ve astım nedir, astımın belirtileri nelerdir, astım tedavisi nasıl olur gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden astımı tanımaya, ve onunla ilgili bilgilerin edinimini gerçekleştirmeye başlayalım…
Astım nedir? Astımın belirtileri arasında yer alan en temel detay, solunum yollarının daralmasıdır. Kendini krizlerle belli eden astımın, bir solunum sistemi hastalığı olduğunu, hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde görülebileceğini; ve görülme oranının çok yüksek olduğunu belirtmeliyiz. Eğer astım hastası iseniz yalnız değilsiniz. Çünkü dünyada 300.000.000 insanla aynı kaderi paylaşıyorsunuz. Her 100 kişiden altısı astım hastası. Her 100 çocuktan 14’ünde astım hastalığı söz konusu… Kısacası, siz değilseniz dahi, çevrenizde astım hastası olan kişiler var. Onlar için, astım hakkında bilgi edinmelisiniz…

Astımı şu şekilde tanıtabiliriz sizlere: mikrobik olmayan bir iltihap düşünün, ancak bu iltihabın, solunum yollarınızın iç yüzeyini şişirdiğini, ve dolayısı ile kasların kasıldığını hayal edin. Nefesin geçeceği yerler, bu şişme, ve kasılmalar dolayısı ile daralmakta… Astım hastası olan kişilerin, kokulara, toza, ve dumana karşı da çok hassas olduklarını belirtmemiz gerekiyor. Peki astımın belirtileri nelerdir?
Astımın belirtileri: Göğüsün sıkışması, nefes alırken zorlanma; ve hırıltı, öksürük krizleri… Astımın belirtilerinin, başka hastalıkların da belirtileri arasında yer aldığını düşünebilirsiniz. Ancak astımın belirtileri arasında yer alan bu detaylar aralıklı olarak kendisini tekrarlar; ve kendiliğinden de geçebileceği gibi, basit ilaç kullanımları ile de geçebilir. Daha çok gece, sabaha karşı saatlerinde gözlendiklerini de belirtmemiz gerekmektedir.
Astımın nedenlerine baktığımızda ise, genetiğin, astım hastalığında önemli rol oynadığını belirtmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, erkek çocuklarda daha sık rastlanan astım hastalığı, akciğerlerde enfeksiyon varsa da oluşabilir. Astımın nedenleri arasında, evde bulunan hava kirliliği, ev tozları, genel olarak hava kirliliği, polenler, ve küf mantarları gibi detaylardan da söz etmemiz gerekmektedir. Kısacası astımın nedenleri hem kişisel, hem de çevresel olabilmektedir. Anne sütünü daha çok emen çocuklarda astım hastalığına daha sık rastlanmaktadır. Bunun yanında, plastik malzemeler üreten, çiftçilik; ya da kuaförlük gibi meslekleri yapan kişilerde de astım hastalığının sık görüldüğünü belirtmemiz gerekmektedir.
Astım tedavisinde, her şeyin öncesinde astım krizine nelerin neden olduğunun, kişi, ya da çocuğun ailesi tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir. Astım krizlerine neden olan etkenler, alerjenler olabileceği gibi, stres, sigara dumanı, hormonal değişimler, mevsimsel değişimler… gibi sebepler de olabilir. Bu etkenlerin iyi bilinmesi; ve onlardan uzak durulması, astım krizlerinden kişilerin kendilerini korumalarını olanaklı hale getirmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.