0

Ödem Nedir? Ödemin Nedenleri

ödem neden olurBu yazımızda sizlere, ödem nedir, ödem belirtileri nelerdir, ödem neden olur gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer sizin de ödem ile ilgili öğrenmek istediğiniz şeyler varsa, yazımız içerisinde, ödem nedir, ödemin belirtileri nelerdir; ve ödem neden olur gibi soruların yanıtlarını bulabileceğinizi belirtmemiz gerekiyor demektir.
Ödem nedir? Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşur. Ancak bu su, hücrelerin içerisinde bulunmaktadır. Ödem durumlarında ise hücrelerin içerisinden çıkan sıvının cilt altında; ya da doku aralarında birikmesi gibi bir problemin söz konusu olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Ödemin belirtileri nelerdir? Ödemin belirtileri arasında ilk olarak kilo artışından söz etmemiz gerekmektedir. Bu kilo artışının ani olarak gerçekleştiğini, ani olarak da kilo kayıplarının yaşandığını belirtmemiz gerekmektedir. Ödemin belirtileri arasında yer alan bir başka unsur ise, ellerin, ayakların; ve de ayak bileklerinin şişmesidir. Ödemin belirtileri arasında göz kapaklarının şişmesinden de söz etmemiz gerekmektedir.
Ödem neden olur? Ödemin nedenleri arasında ilk sırada bir takım hastalıklar yer almaktadır, ve aslında ödem, bu hastalıkların habercisi olarak vücudumuza yerleşmiş bulunabilmektedir. Ödemin nedenleri arasında yer alan bir diğer unsur ise ilaç kullanımıdır. Eğer, kortizon, hormon, romatizma; gibi bazı ilaç türlerini kullanmak durumunda isek, bu ilaçların ödemin nedenleri arasında yer aldığını bilmeli; ve bu nedenle de ödem oluşumuna neden olması muhtemel su, ve tuz kullanımını belirli oranlarda sınırlandırmalıyız.
Ödem neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan diğer unsurlara baktığımızda, ödemin nedenleri arasında ilk olarak fazla tuz tüketiminden söz etmemiz gerekmektedir. Ödemin nedenleri arasında yer alan bir diğer unsur ise, alkol, kafein, ve meyankökü içerikli besin tüketiminin sık olmasıdır. Ödemin nedenlerinden söz etmeye devam ederken, hazır soslarla hazırlanan yiyeceklerden, ve tatlı tüketiminden de söz etmemiz gerekmektedir. Kolanın da ödemin nedenleri arasında yer aldığını belirtmeyi unutmamalıyız…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.